Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 października 2020 r., sygn. III SA/Gd 760/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Sędziowie Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 października 2020 r. sprawy ze skargi B. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 9 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia 28 stycznia 2020 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącej B. T. 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
B. T. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 9 czerwca 2020 r. nr [...] w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego.
W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:
W dniu 14 sierpnia 2019 r. B. T. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką E. T.
W wyniku ponownego rozpoznania sprawy, decyzją z dnia 28 stycznia 2020 r.
nr [...], Wójt Gminy [...] odmówił stronie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zgodnie z wnioskiem.
W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że E. T. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności. Organ zauważył, że niepełnosprawność E. T. istnieje od 31 maja 2002 r., natomiast ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 24 czerwca 2002 r, czyli od 41. roku życia. Pomimo szczególnie trudnej sytuacji życiowej E. T. (bardzo zły i nadal pogarszający się stan zdrowia uzasadniający konieczność sprawowania stałej opieki), na potwierdzenie czego organ przytoczył niesporne okoliczności faktyczne, data ustalenia niepełnosprawności powoduje, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust.1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 111), zwanej dalej w skrócie: "u.ś.r.". Wydając decyzję organ miał na względzie wyrok Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt K 38/13 z 21 października 2014 r., który nie oznacza usunięcia wprost z ustawy o świadczeniach rodzinnych kryterium wieku powstania niepełnosprawności jako przesłanki warunkującej uzyskanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.