Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 października 2020 r., sygn. III SA/Gd 567/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla, po rozpoznaniu dniu 13 października na posiedzeniu niejawnym sprzeciwu M. M. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 18 maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 18 lutego Prezydent Miasta G. odmówił M. M. (zwanemu dalej "wnioskodawcą", "stroną" albo "skarżącym") przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką J. M.

W uzasadnieniu wydanej decyzji organ pierwszej instancji wskazał,

że w toku postępowania ustalono, że J. M. legitymuje się orzeczeniem

o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznanym do 30 listopada 2021 r., wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w G., w którym orzeczono, iż ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 23 listopada 2018 r., natomiast daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. Wnioskodawca jest synem J. M., ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 października 2018 r. do 30 listopada 2020 r. Jednocześnie posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do 30 września 2022 r. Ostatnie zatrudnienie wnioskodawcy ustało w dniu 30 września 2011 r., a w okresie od 26 sierpnia 2019 r. do 4 września 2019 r. pobierał stypendium z Powiatowego Urzędu Pracy. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że wnioskodawca w sposób prawidłowy opiekuje się matką, a jego stała pomoc o charakterze opiekuńczo-pielęgnacyjnym i gospodarczym jest niezbędna w celu zapewnienia matce prawidłowego funkcjonowania w środowisku. Ponadto pracownik socjalny ocenił, że opieka sprawowana przez wnioskodawcę nad matką jest przeszkoda w podjęciu przez niego zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00