Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 października 2022 r., sygn. VIII SA/Wa 632/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w dniu 6 października 2022 r. sprawy ze sprzeciwu A. R. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] lipca 2022 r. znak: [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oddala sprzeciw.
Uzasadnienie
Zaskarżoną sprzeciwem decyzją z 8 lipca 2022 r., znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R., po rozpatrzeniu odwołania A. R. (dalej: "skarżąca" lub "strona"), na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. uchyliło w całości decyzję Wójta Gminy T. z 20 maja 2022 r. nr [...], którą odmówiono wyżej wymienionej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na matkę i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
W uzasadnieniu decyzji Kolegium podało, że 24 marca 2022 r. skarżąca wystąpiła z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką – Z. J., wdową, legitymującą się orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w R.z 2 marca 2022 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym do 31 marca 2024 r. Jednocześnie w pkt IV tego orzeczenia podano, że niepełnosprawność istnieje od 53-go roku życia, a w jego pkt V, że ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 15 lutego 2022 r.
Kolegium wskazało, iż organ I instancji decyzją z 20 maja 2022 roku odmówił skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego w związku z opieką nad matką na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4. Organ I instancji nie kwestionował faktu sprawowania opieki przez skarżącą jednak uznał, że z uwagi na datę powstania niepełnosprawności świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje.