Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 września 2020 r., sygn. IV SA/Wr 62/20
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędziowie: Asesor WSA Marta Pająkiewicz - Kremis Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków (sprawozdawca) po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 2 września 2020 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku do świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. na rzecz skarżącej K. S. kwotę 480,00 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. decyzją z dnia [...] 2019 r. Nr [...] po rozpatrzeniu odwołania K. S. od, wydanej z upoważnienia Prezydenta W., decyzji Administratora w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej we W. z dnia [...] 2019 r. [...], odmawiającej K. S. przyznania dodatku wychowawczego do świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka - M. S.rodzinie zastępczej od dnia [...] 2018 r. do dnia [...] 2019 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, z późn. zm.) - dalej jako: "k.p.a.", utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu podało, że opisaną na wstępie decyzją organ pierwszej instancji - po wszczęciu z urzędu, zgodnie z art. 87 ust. 1b ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1111, z późn. zm.), dalej także jako: "ustawa", postępowania w sprawie ustalenia prawa do dodatku wychowawczego - odmówił K. S. przyznania tego świadczenia na M. S. W uzasadnieniu wskazał, że strona nie mieszka w Polsce.
K. S. odwołała się od pierwszoinstancyjnej decyzji podnosząc, że jest rodziną zastępczą dla małoletniej wnuczki, a Sąd zezwolił jej na wyjazd małoletniej do Wielkiej Brytanii. Powołała się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Za tym wyrokiem wskazała, że decyzja organu pierwszej instancji nie uwzględnia, iż art. 5 ust. 1 ustawy nie ma charakteru bezwzględnego. Podkreśliła przy tym, że decyzja uderza w dobro dziecka.