Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 września 2020 r., sygn. II SA/Wr 90/20
Odpady
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Gabriel Węgrzyn Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis Sędzia WSA Władysław Kulon (spr.) Protokolant: Adrianna Gaj po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 września 2020 r. sprawy ze skargi K. M. i K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów - gleby i ziemi, w tym kamieni z miejsca nieprzeznaczonego do magazynowania i składania oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Zastępowani przez profesjonalnego pełnomocnika K. M. i G. M. (dalej - skarżący) wywiedli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego we [...] (dalej - SKO albo Kolegium) w przedmiocie nakazu usunięcia odpadów - gleby i ziemi, w tym kamieni z miejsca nieprzeznaczonego do magazynowania i składania. Z przedłożonych łącznie ze skargą akt administracyjnych wynika, że skargę wniesiono w następujących uwarunkowaniach prawnych i faktycznych.
W dniu [...] września 2018 r. upoważnieni przedstawiciele Urzędu Gminy w [...] w obecności skarżących przeprowadzili oględziny na nieruchomości stanowiącej ich własność, co udokumentowano stosowanym protokołem. Przyjęte ustalenia stały się podstawą wszczęcia postępowania w przedmiotowej sprawie, o czym poinformowano zawiadomieniem z dnia [...] września 2018 r. Jak wskazują akta administracyjne, czynności dowodowe na nieruchomości skarżących powadzono jeszcze w dniach [...] października 2018 r. i [...] listopada 2018 r. W aktach administracyjnych znajduje się również sporządzone na zlecenie organu opracowanie pod nazwą ,,Rozpoznanie warunków gruntowo-wodnych wraz z oszacowaniem miąższości zalegania oraz ilości odpadów (w Mg na 1 m² powierzchni terenu) nawiezionych na działki nr [...] w [...] gm. [...], woj. [...]".
Po zawiadomieniu stron o tzw. gotowości decyzyjnej w dniu [...] lutego 2019 r. Wójt Gminy [...] wydał decyzję nr [...], którą przyjmując w podstawie prawnej art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992, ze zm.) nakazano K. M. i G. M., w terminie 2 miesięcy od dnia kiedy decyzja stanie się ostateczna, usunięcie zgromadzonych odpadów o kodzie 170504 - gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 170503, zlokalizowanych na nieruchomości w miejscowości [...] (działka nr [...]). Nadto w sentencji decyzji zamieszczono zapis, że wykonanie decyzji nastąpi przez zawarcie, z przedsiębiorcą posiadającym odpowiednie zezwolenie, umowy na usunięcie odpadów i ich transport do stosownego miejsca (instalacji) przetwarzania (w procesie odzysku lub unieszkodliwiania) odpadów; sposób wykonania decyzji zostanie odpowiednio udokumentowany (kartami przekazania odpadu) i nie może stwarzać zagrożenia dla środowiska i ludzi; prace winny być prowadzone w porze dziennej w godz. 6- 22 (bez sobót i niedziel), z uwzględnieniem przepisów ochrony środowiska, w szczególności w zakresie emisji hałasu, wibracji, zapylania oraz ochrony środowiska gruntowo-wodnego; sprzęt oraz maszyny wykorzystywane do prac muszą spełniać odpowiednie standardy jakościowe i techniczne wykluczające emisję do wód i ziemi zanieczyszczeń niebezpiecznych, m.in. z grupy ropopochodnych (smary, oleje, paliwa); w przypadku wystąpienia wycieku substancji ropopochodnych należy zapewnić dostępność sorbentów i środków neutralizujących.