Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 527/20
Broń i materiały wybuchowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (spr.), Asesor WSA Joanna Kruszewska-Grońska, , Protokolant referent stażysta Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2020 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną myśliwską do celu łowieckiego oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie jest skarga S. N. na decyzję Komendanta Głównego Policji znak [...] z dnia [...] stycznia 2020 r. w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną myśliwską do celu łowieckiego.
Skarga została złożona w następującym stanie faktycznym sprawy:
Wnioskiem z dnia [...] lipca 2019 r. (data wpływu do organu) S. N. (zwany dalej: wnioskodawca, skarżący), zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w R. (zwany dalej: KWP, organ I instancji) o wydanie pozwolenia na broń palną myśliwską do celów łowieckich w ilości 6 sztuk. Podał jednocześnie, iż posiada uprawnienia podstawowe i selekcjonerskie do wykonywania polowania. Uprzednio posiadał pozwolenie na broń, które zostało mu cofnięte. Do wniosku skarżący dołączył wymagane orzeczenia lekarskie, psychologiczne, zaświadczenie koła łowieckiego oraz zaświadczenie z krajowego rejestru karnego.
Decyzją znak [...] z dnia [...] listopada 2019 r. KWP, działając na podstawie art. 10 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2019 r., poz. 284, zwana dalej: u.b.a.) oraz art. 104 i art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
(Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm., zwana dalej: k.p.a.), orzekł o odmowie wydania pozwolenia na posiadanie broni palnej myśliwskiej do celu łowieckiego.
Podstawę negatywnego dla skarżącego rozstrzygnięcia stanowiło ustalenie organu I instancji (na podstawie przeszłego i obecnego zachowania się wnioskodawcy), iż swoją postawą życiową nie daje on rękojmi, że w przyszłości nie użyje broni w celu sprzecznym z interesem społecznym, stanowiąc zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Oceny tej organ I instancji dokonał w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, m.in. akta archiwalne, dotyczące posiadanego w latach 1992-2016 przez skarżącego pozwolenia na broń palną myśliwską (w tym prawomocny wyrok Sądu Rejonowego w Siedlcach VII Wydział Karny z dnia [...] marca 2016 r. sygn. akt [...] uznający skarżącego winnym popełnienia czynu z art. 263 § 2 kodeksu karnego tj. nielegalnego posiadania broni oraz czynu z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt) oraz przedłożone przy wniosku dokumenty i opinie.