Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 września 2020 r., sygn. V SA/Wa 2095/19
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Jadwiga Smołucha (spr.), Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak, Protokolant specjalista - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2020 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] maja 2019 r. [...] Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "skarżąca", "strona" lub "spółka") zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] (dalej: "Naczelnik US" lub "organ I instancji") o zwrot podatku akcyzowego w wysokości 390.233,00 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej 10 samochodów osobowych marki [...] o nr VIN: [...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...],[...].
Decyzją z [...] czerwca 2019 r. nr [...] Naczelnik US odmówił spółce zwrotu podatku akcyzowego w wysokości 390.233,00 zł z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej powyższych 10 samochodów osobowych marki [...]. Spółka wniosła odwołanie od tej decyzji.
W piśmie z 14 sierpnia 2019 r. strona poinformowała, że w 8 sierpnia 2019 r. złożyła skargę do Komisji Europejskiej w sprawie niezgodności polskich przepisów o podatku akcyzowym z regulacjami unijnymi w zakresie zwrotu podatku akcyzowego nałożonego na pojazdy dostarczone wewnątrzwspólnotowo, której kopię załączyła do tego pisma oraz wniosła o traktowanie stanowiska w niej zawartego jako części swojej argumentacji w przedmiotowej sprawie.
Po rozpatrzeniu odwołania spółki Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej: "Dyrektor IAS", "organ odwoławczy", "organ II instancji" lub "organ"), decyzją z [...] września 2019 r. nr [...], utrzymał w mocy decyzję Naczelnika US.
Organ odwoławczy wyjaśnił, iż zasady dokonywania zwrotu podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu osobowego zostały uregulowane w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2019 r. poz. 864 ze zm.), dalej: "u.p.a." oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwrotu akcyzy od samochodu osobowego (Dz.U. z 2018 poz. 174, ze zm.), dalej: "rozporządzenie". Uprawnionym do żądania zwrotu akcyzy od samochodu osobowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu jest podmiot, który: