Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 września 2020 r., sygn. II SA/Wa 155/20
Ubezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Wieczorek, Asesor WSA Karolina Kisielewicz (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 września 2020 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę
Uzasadnienie
J. Z. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2019 r. (nr [...]) o odmowie przyznania skarżącej świadczenia w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnił, że według art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1270 ze zm.), świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane wnioskodawcy, który spełnia wszystkie warunki wymienione w tym przepisie.
Organ podał, że J. Z. (ur. w 1961r.) na przestrzeni 57 lat życia (do [...] sierpnia 2019 r.) udowodniła (udokumentowała) 18 lat, 11 miesięcy i 6 dni okresów składkowych i nieskładkowych oraz 6 lat, 3 miesiące i 22 dni okresów nieskładkowych. W 10-leciu przypadającym przed dniem powstania niezdolności do pracy ([...] lipca 2019 r.) jak i w 10-leciu przypadającym przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę, zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwykłym, wnioskodawczyni udokumentowała 2 lata i 7 dni tych okresów. W latach 1992-1996, 2003-2006, 2010-2015, 2016-2017 nie został udowodniony żaden okres zatrudnienia lub innej działalności popartej opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, emerytalne i rentowe. Prezes ZUS stwierdził, że we wskazanym okresie nie była wobec strony orzeczona całkowita niezdolność do pracy, zatem przyczyną braku uprawnień do renty w trybie zwykłym nie był stan zdrowia lub inne zdarzenie zewnętrzne, niezależne od woli ubezpieczonego, którego nie można było przewidzieć i któremu nie można było zapobiec. Z okoliczności faktycznych sprawy nie wynika, aby w wykazanych okresach J. Z. nie mogła kontynuować zatrudnienia na skutek szczególnych okoliczności spowodowanych stanem zdrowia. Prezes ZUS dodał, że świadczenie w drodze wyjątku nie może być skarżącej przyznane, ponieważ pobiera zasiłek dla bezrobotnych, a więc posiada niezbędne środki utrzymania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right