Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 września 2020 r., sygn. II SA/Rz 1380/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Jerzy Solarski /spr./ Sędziowie WSA Elżbieta Mazur-Selwa WSA Paweł Zaborniak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 września 2020 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Wojewody z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za zajęcie nieruchomości - skargę oddala -

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) września 2019 r. Nr (...) Wojewoda (dalej: "Wojewoda"), po rozpoznaniu odwołania Firmy A z siedzibą [....] (dalej: (...)) wniesionego przez fachowego pełnomocnika oraz odwołania Firmy A wniesionego przez pełnomocnika A. D, od decyzji Starosty (dalej: "Starosta") z dnia (...) czerwca 2019 r. nr (...) o ustaleniu odszkodowania za usunięcie drzew, na podstawie art. 127 § 2 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 9a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2018 r., poz. 2204 ze zm., dalej" "u.g.n.") - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

Z uzasadnienia decyzji i akt administracyjnych wynika, że wnioskiem

z dnia (...) sierpnia 2018 r. E.K. (dalej: "Właścicielka"/"Współwłaścicielka") wystąpiła do Starosty o ustalenie odszkodowania za usunięcie drzew z działki nr (...) Starosta, decyzją z dnia (...) czerwca 2019 r. ustalił na rzecz Współwłaścicielki odszkodowanie w wysokości 381,75 zł za udostępnienie nieruchomości oznaczonej jako działka nr (...) oraz za szkody powstałe na skutek konserwacji (wycinki drzew) napowietrznej linii energetycznej 750 kV R.-C. i zobowiązał Firmę A do zapłaty odszkodowania, jednorazowo, w terminie 14 dni od dnia w którym decyzja stanie się ostateczna. W pkt III i IV decyzji organ orzekł, że odszkodowanie podlega waloryzacji, a do skutków zwłoki lub opóźnienia stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego. Organ wyjaśnił, że podstawę prawną na wejście przez Firmę A. na teren działki nr (...), celem wykonania konserwacji (wycinki drzew) stanowiła decyzja Naczelnika Miasta i Gminy z dnia (...) września 1982 r. nr (...), wydana na podstawie art. 35 ustawy 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Przepis ten odpowiada treści aktualnie obowiązującego art. 124 i następne u.g.n. Za szkody związane z konserwacją linii energetycznej (wycinka drzew) oraz udostępnienie nieruchomości współwłaścicielce należy się odszkodowanie, stosownie do art. 124b ust. 4 u.g.n. Wobec tego, że nie doszło do zawarcia ugody, sporządzony został operat szacunkowy, w którym ustalono wartość odszkodowania. Operat sporządzony został w sposób logiczny, spójny, zawiera wymagane przepisami prawa elementy i może stanowić podstawę do ustalenia wysokości odszkodowania. Kwota odszkodowania ustalona została proporcjonalnie do posiadanego przez współwłaścicielkę nieruchomości udziału w prawie własności działki (1/4 udziału).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00