Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 września 2020 r., sygn. II SA/Po 553/20
Administracyjne postępowanie; Drogi publiczne; Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 08 września 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 08 września 2020 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody z dnia [...] marca 2020 r., nr [...] w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2020 r., [...] Wojewoda (zwany dalej "Wojewodą"), po rozpatrzeniu odwołań J. B. oraz [...] sp. z o.o. sp.k., w zasadniczej części utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] (zwanego dalej "Prezydentem") z dnia [...] listopada 2018 r., [...], [...] o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla inwestycji polegającej na rozbudowie ul. [...] w [...] (droga gminna klasy L) na odcinku od ul. [...] do ul. [...] (zob.: punkt XVI decyzji Wojewody), natomiast w zakresie wielu poszczególnych elementów rozstrzygnięcia pierwszoinstancyjnego, szczegółowo wymienionych w decyzji, orzekł reformatoryjnie (punkty I-XV decyzji Wojewody).
Na wstępie Sąd wyjaśnia, że sprawa dotyczy zezwolenia drogowego, którego wydanie poprzedza rozbudowana procedura. Nadto samo takie zezwolenie odnosi się do interesów prawnych wielu podmiotów, w większości wzajemnie od siebie niezależnych oraz ma za przedmiot bardzo szerokie spektrum zróżnicowanych rozwiązań projektowych, które zostają w nim zatwierdzone. Wskazując na to Sąd chciałby podkreślić, że w niniejszej sprawie, nie będąc związanym skargą (zob.: art. 134 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej "P.p.s.a.") badał kompleksowo całość akt postępowania administracyjnego. Uznał zarazem, że na potrzeby konstrukcji niniejszego uzasadnienia (art. 141 § 4 P.p.s.a.) - dla przejrzystości i zwięzłości wywodu - odstąpił od pełnej relacji wszystkich aspektów sprawy (przebiegu postępowania, treści pism, stanowisk stron i organów), zwłaszcza tych, które w ogóle nie były sporne. Uwypuklił natomiast i skoncentrował uwagę na tych elementach sprawy, które pozostają w relacji do interesu prawnego skarżącej [...] sp. z o.o. sp.k. i zgłoszonych przez nią zarzutów.