Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 września 2020 r., sygn. II SA/Po 19/20
Nieruchomości; Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Asesor WSA Jan Szuma po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 08 września 2020 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na uchwałę Rady Miasta z dnia [...] listopada 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną uchwałą z dnia [...] listopada 2019 r. nr [...] Rada Miasta (dalej również: Rada Miejska; Rada; organ) na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018 r., poz. 1496 [aktualnie Dz.U. z 2020 r., poz. 219 ze zm.] - dalej: specjalna ustawa mieszkaniowa) odmówiła [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej również: [...] sp. z o.o.; inwestor; skarżący) ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych i dziesięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, na terenie działek oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków nr [...], [...], [...], [...] położonych w miejscowości [...] ([...]).
Uchwała ta została podjęta w następującym stanie sprawy, wynikającym z uzasadnienia do podjętej uchwały nr [...] Rady Miasta z dnia [...] listopada 2019 r. w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, ze skargi spółki [...] sp. z o.o. oraz odpowiedzi na skargę, a także z akt administracyjnych, dokumentujących przeprowadzone czynności w związku z procedowaniem nad wnioskiem inwestora.
Inwestor w dniu [...] czerwca 2019 r., na podstawie obowiązujących przepisów specjalnej ustawy mieszkaniowej, wystąpił za pośrednictwem Burmistrza [...] do Rady Miasta z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych i dziesięciu budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, na terenie działek oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków nr [...], [...], [...], [...] położonych w miejscowości [...]. Zgodnie ze złożonym wnioskiem inwestor na wskazanym terenie zaplanował budowę 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz zespołu budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Całość terenu została podzielona drogą wewnętrzną na strefę zabudowy jednorodzinnej szeregowej oraz strefę zabudowy wielorodzinnej. Wszystkie tereny wolne od zabudowy i planowanych terenów utwardzonych przewidziano na tereny zielone, wspólne lub wydzielone, jako część prywatnych przydomowych ogrodów. Całość założenia od strony zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, bezpośrednio przyległej od południa, oddzielona została pasem zieleni izolacyjnej. W północnej części terenu zaplanowano 4 budynki wielorodzinne 3-kondygnacyjne o wysokości 9,5-10 m, o minimalnej liczbie mieszkań 56 a maksymalnej 64. W południowej części zaplanowano zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w zabudowie szeregowej - budynki 2-kondygnacyjne o wysokości 6,5-7,5 m, o minimalnej i maksymalnej liczbie mieszkań 10.