Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 września 2020 r., sygn. I SA/Ol 463/20
Gmina, świadcząc usługi dożywiania uczniów oraz nauczycieli w szkole w związku z wykonywaniem zadań z zakresu edukacji publicznej, nie jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT, gdyż te usługi mieszczą się w zadaniach edukacyjnych gminy działającej jako organ władzy publicznej i są wykonywane nie na podstawie umów cywilnoprawnych, lecz w ramach powierzonych zadań publicznych. Opłaty pobierane za wyżywienie nie mają charakteru rynkowego, a ich wysokość jest regulowana przez ustawodawcę.
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka (sprawozdawca) Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski asesor WSA Katarzyna Górska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi Gminy A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 5 marca 2020 r., uzupełnionym pismem z 29 maja 2020 r.,
Gmina zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania usług polegających na dożywianiu uczniów oraz nauczycieli w szkole świadczonych przez Gminę za pośrednictwem jednostek oświatowych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od 2014 r. Realizuje działalność statutową m.in. w zakresie zadań publicznych o znaczeniu lokalnym, których celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb członków wspólnoty samorządowej. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 poz. 506 ze zm.), dalej: "u.s.g.", jednym z takich zadań jest edukacja publiczna, którą Gmina prowadzi przy pomocy jednostek oświatowych, będących samorządowymi jednostkami budżetowymi finansowanymi