Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 września 2020 r., sygn. I SA/Kr 371/20
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr.) Sędzia: WSA Inga Gołowska Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Protokolant: st. sekr. sąd. Renata Furgalska-Pazdan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2020 r. sprawy ze skargi "[...]" Sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] lutego 2020 roku Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 697 zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych).
Uzasadnienie
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w dniu 17 lutego 2020r. interpretację indywidualną o nr [...], w której stwierdził, że stanowisko podmiotu "[...]" Sp. z o. o. w Przemęczankach dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy klusek na parze - jest nieprawidłowe.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. W dniu 15 września 2015r. do ww. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek został uzupełniony pismem z 30 listopada 2015r. (data wpływu 2 grudnia 2015r.), będącym odpowiedzią na wezwanie organu.
W dniu 4 stycznia 2016r. Dyrektor Izby Skarbowej w K., działający w imieniu Ministra Finansów, wydał dla Wnioskodawcy postanowienie nr [...] pozostawiające bez rozpatrzenia ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla dostawy klusek na parze. Wnioskodawca na ww. postanowienie z dnia 4 stycznia 2016r. wniósł zażalenie. W odpowiedzi na powyższe zażalenie organ postanowieniem z dnia 25 lutego 2016r., nr [...] utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.
W wyniku rozpoznania skargi Wnioskodawcy na ww. postanowienie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił zaskarżone postanowienie wyrokiem z dnia 3 lutego 2017r. sygn. akt I SA/Kr 519/16. W wyroku tym WSA wskazał, że we wniosku Spółka szczegółowo opisała poszczególne etapy produkcji klusek, składniki, z jakich powstają oraz ich skład procentowy. Podano także, do jakich dwóch pozycji klasyfikacji PKWiU produkty te mogą być zakwalifikowane. W ocenie WSA organ był więc zobowiązany do oceny prawidłowości zakwalifikowania opisanych we wniosku produktów do grupowania PKWiU i możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT 5%.