Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 września 2020 r., sygn. III SA/Gl 342/20
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.), Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Protokolant specjalista Agnieszka Wita-Łyskawa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 września 2020 r. sprawy ze skargi J. J. na pismo Zarządu Województwa Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za lata 2014-2020 oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżonym rozstrzygnięciem z [...] r. Zarząd Województwa Śląskiego, działając na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 217 z późn. zm., dalej także PROW) oraz art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1167 z zm.) — odmówił przyznania J.J.(dalej także: strona wnioskodawca, skarżący) pomocy, o którą ubiegał się we wniosku o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego PROW na lata 2014 - 2020, złożonym [...]r., tytuł operacji: "Rozpoczęcie działalności gospodarczej <[...] >".
Argumentując podjęte rozstrzygnięcie, organ przybliżył dotychczasowy przebieg postępowania, według chronologii zdarzeń, wskazując przy tym prawne regulacje przedmiotu. W tych ramach wskazał, że wnioskodawca złożył wniosek o przyznanie pomocy z zakresu "podejmowania działalności gospodarczej", zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, zwanego dalej rozporządzeniem. Zaznaczył następnie, że zgodnie z art. 23 ust. 5 ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności w razie stwierdzenia, że wniosek o udzielenie wsparcia zawiera braki, jest nieprawidłowo wypełniony lub zawiera oczywiste omyłki, zarząd województwa wzywa podmiot ubiegający się o wsparcie do usunięcia tych braków lub nieprawidłowości, lub poprawienia oczywistych omyłek w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni i nie dłuższym niż 14 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Pismem z 6 lutego 2020 r., które organ przytoczył in ecstenso, Wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku oraz złożenia wyjaśnień, między innymi w zakresie przedstawionej przez niego koncepcji prowadzenia działalności gospodarczej, tj.: