Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Gd 793/18
Środki unijne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), , Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 8 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi "A" w G. na rozstrzygnięcie Zarządu Województwa z dnia 22 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie pomocy w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014 - 2020 1. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie; 2. zasądza od Zarządu Województwa na rzecz strony skarżącej 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
[...] ogłoszeniem nr [...] podała do wiadomości informację o naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2010. Zakres tematyczny naboru obejmował działania na rzecz aktywizacji społeczności w tym w oparciu o kultywowanie dziedzictwa lokalnego i podnoszenie świadomości ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem ich lokalizacji w obiektach dotowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W ramach powyższego naboru Fundacja "A" z siedzibą w G. złożyła w dniu 20 listopada 2018 r. wniosek o przyznanie pomocy na operację pod nazwą "Rowerem po [...] - organizacja i prowadzenie imprez plenerowych o charakterze edukacyjnym poprzez zakup usług i rzeczy", na podstawie którego ubiegała się o dofinansowanie w wysokości 88,1% całkowitych kosztów kwalifikowalnych, do których zalicza się również wartość pracy (usług oraz robót budowlanych świadczonych nieodpłatnie). Z wyłączeniem wartości pracy i usług świadczonych nieodpłatnie, wnioskowana kwota dofinansowania wynosiła 92,59% planowanych do poniesienia kosztów "finansowych". Koszty do poniesienia obejmują: zakup audioprzewodników, opracowanie materiału informacyjno — edukacyjnego nt. dziedzictwa kulturowego (...), nagranie wersji audio tego materiału, zakup rowerów, zakup i montaż wiaty ze stojakami na rowery wraz z instalacją elektryczną do ładowania rowerów elektrycznych i innych urządzeń, opracowanie tras rowerowych, zakup strojów regionalnych oraz promocja operacji. Poniesienie powyższych kosztów wnioskodawca uznał za niezbędne w celu organizacji piętnastu imprez plenerowych, trwających łącznie 90 godzin. Wnioskodawca wskazał, że bazą dla każdej inicjatywy (imprezy) będą okolice historycznego i pięknie położonego Dworku Myśliwskiego [...].