Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 września 2020 r., sygn. I SA/Gd 538/20
Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń,, Sędzia NSA Elżbieta Rischka (spr.), Protokolant Asystent Sędziego Zuzanna Baca-Wróblewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 września 2020 r. sprawy ze skargi A.D. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu interpretacją indywidualną z dnia 31 marca 2020 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako "organ" lub "Dyrektor KIS"), działając na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm. - dalej "O.p.") stwierdził, że stanowisko A. D. - dalej jako "Skarżący" przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla dzierżawy części gospodarstwa rolnego, jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu Dyrektor KIS stwierdził, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Skarżący wyjaśnił, iż jest rolnikiem i wydzierżawia spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako "spółka") część gospodarstwa rolnego. Spółka planuje wykorzystać dzierżawioną nieruchomość na cele związane z pozyskiwaniem surowców naturalnych (kamień, żwir, piasek). Wysokość czynszu dzierżawy jest stała i nie ulega zmianie niezależnie od ilości wydobycia surowca. Niezależnie od prowadzenia gospodarstwa rolnego, Skarżący prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której osiąga dochody z pozarolniczej działalności. Wskazane dochody opodatkowuje stawką 19% podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednocześnie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest czynnym podatnikiem podatku od towarów usług.