Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 8 października 2024 r., sygn. I SA/Bd 586/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Mirella Łent Sędziowie: sędzia WSA Tomasz Wójcik asesor WSA Joanna Ziołek (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2024 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o. o. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 czerwca 2024 r. nr 0114-KDIP1-1.4012.278.2024.2.MKA w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Bd 586/24
UZASADNIENIE
Do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także jako: "DKIS") wpłynął wniosek P. Spółka z o.o. w B. (dalej także jako: "Spółka", "Skarżąca", "Wnioskodawca") o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 3 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2023 r. poz. 955 ze zm.; dalej także jako: "Rozporządzenie").
We wniosku wskazano, że Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Na moment złożenia wniosku Wnioskodawca nie jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem VAT (Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przyszłości może się to zmienić). W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zarządza nieruchomościami na zlecenie. Na gruncie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) działalność Wnioskodawcy kwalifikuje się jako zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie, określone grupowaniem PKD 68.32.Z. Wnioskodawca planuje świadczyć usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi, jednakże mogą wystąpić również sytuacje, w których będzie zarządzał tylko określoną częścią danej nieruchomości mieszkalnej, która posiada charakter niemieszkalny, np. garaż, miejsca parkingowe, komórki lokatorskie, pomieszczenie piwnicy, pomieszczenie o charakterze usługowym czy części wspólne. Części nieruchomości, którymi zarządzać będzie Wnioskodawca, posiadać będą ścisły związek funkcjonalny z samym lokalem mieszkalnym i stanowić będą uzupełnienie jego funkcji mieszkalnej, są one bowiem częścią składową całej nieruchomości mieszkalnej. W ramach działalności Wnioskodawcy zlecane może być mu również zarządzanie garażem lub garażami stanowiącymi nieruchomość odrębną od samego lokalu mieszkalnego. Garaż lub garaże będą usytuowane w odrębnej nieruchomości niestanowiącej nieruchomości mieszkalnej, ale funkcjonalnie powiązane z innymi nieruchomościami mieszkalnymi. Garaże pomimo klasyfikacji jako lokale niemieszkalne są funkcjonalnie ściśle związane z lokalem mieszkalnym i ich podstawową funkcją jest umożliwienie kompletnego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych właścicieli danej nieruchomości mieszkalnej.