Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Wa 1148/20

Oświata

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Joanna Kube (spr.), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 26 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi Gminy [...] na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] kwietnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie negatywnego zaopiniowania zamiaru likwidacji szkoły 1. uchyla zaskarżone postanowienie i utrzymanie nim w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] lutego 2020 r. nr [...]; 2. zasądza od Ministra Edukacji Narodowej na rzecz strony skarżącej Gminy [...] kwotę 100 (sto) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

W dniu [...] stycznia 2020 r. Rada Gminy [...], działając na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 z późn. zm.; dalej: "ustawa - Prawo oświatowe") oraz art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506 z późn. zm.), podjęła uchwałę nr [...] w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. [...] w [...] wraz z oddziałem przedszkolnym z dniem [...] sierpnia 2020 r.

Z uzasadnienia uchwały wynika, że przyczyną podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji szkoły jest:

1) zły stan techniczny budynku szkoły, który zagraża bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu przebywających tam osób;

2) niska liczebność dzieci w poszczególnych oddziałach klasowych, która ma negatywny wpływ na rozwój poznawczy, społeczny i emocjonalny uczniów;

3) wysokość kosztów utrzymania placówki - mała liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach klasowych generuje bardzo wysokie koszty utrzymania szkoły;

4) negatywna opinia większości mieszkańców gminy, wskazująca na bezzasadność

utrzymywania w [...] placówki, do której uczęszcza bardzo mała liczba uczniów, z jednoczesną tendencją spadkową tej liczby na co wskazują dane demograficzne; zgodnie z prognozami w najbliższych latach odziały klasowe mogą być nawet jednoosobowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00