Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2020 r., sygn. I SA/Po 330/20

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej interpretacją indywidualną z [...] marca 2020 r. uznał stanowisko E. S. wyrażone we wniosku z 27 listopada 2019 r., uzupełnionym 19 lutego 2020 r. oraz 09 i 16 marca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości za nieprawidłowe.

We wniosku skarżąca przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem (wspólność małżeńska) nieruchomości, która posiada podział na 31 działek budowlanych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Przygotowuje się do ich sprzedaży; nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zakupiła nieruchomość jako nieruchomość rolną - akt notarialny z [...] lutego 2004 r. - wraz ze współmałżonkiem w celu założenia pasieki pszczelej na gruncie ornym, aby w czasie braku pożytku siać rośliny miododajne. Nabycie nieruchomości nie było opodatkowane podatkiem VAT (opłata VAT tylko od czynności notariusza). Z tytułu nabycia nieruchomości (grunt rolny) nie przysługiwało wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku VAT. W skład nieruchomości wchodzi 31 działek, które nie były/są/będą przez wnioskodawczynię wykorzystywane w działalności gospodarczej. Grunt rolny nie był udostępniany osobom trzecim. Działki (31 sztuk) nie były wykorzystywane w żadnej działalności, w tym również działalności zwolnionej z podatku VAT. Wnioskodawczyni nie dokonywała wcześniej sprzedaży działek/nieruchomości. Środki pieniężne z planowanej sprzedaży skarżąca zamierza wraz ze współmałżonkiem przeznaczyć na wydatki bieżące, utrzymanie rodziny, domu, częściowo przeznaczyć na lokaty w banku. W chwil podjęcia decyzji o sprzedaży działek (dotyczy wszystkich 31 działek) wnioskodawczyni użyje wszystkich możliwości, w pierwszej kolejności prasa, internet, w razie braku efektów skorzysta z biura nieruchomości. W roku 2004 skarżąca zakupiła niepodzieloną nieruchomość. W roku 2013 wystąpiła z wnioskiem do Gminy o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego terenu. W roku 2015 Gmina dokonała podziału nieruchomości. Wszystkie działki są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Gminy. Do ww. działek nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Ww. działki nie są/były zabudowane. W grudniu 2018 r. skarżąca podpisała umowę z E. na przyłączenie do sieci do każdej działki, na dzień dzisiejszy prąd nie jest doprowadzony. Wnioskodawczyni nie planuje zaangażowania własnych środków finansowych zmierzających do podniesienia wartości działek, z wyjątkiem już podpisanej umowy — doprowadzenia prądu. Działki na moment planowanej sprzedaży będą stanowić grunt przeznaczony pod zabudowę zgodnie z MPZP.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00