Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 sierpnia 2020 r., sygn. II SAB/Po 50/20

Policja

 

Dnia 07 sierpnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr) Sędzia WSA Edyta Podrazik po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 07 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi R. K. na bezczynność K. P. we W. w przedmiocie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop I. Zobowiązuje K. P. we W. do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia [...] listopada 2018 r. w terminie 30 dni od daty zwrotu akt administracyjnych wraz z prawomocnym wyrokiem. II. Stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa. III. W pozostałej części skargę oddala.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] listopada 2018 r. R. K. (zwany dalej: skarżący) zwrócił się do Komendanta Policji we W. i (zwanego dalej: Komendant KPP) z wnioskiem o wypłacenie wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że żądanie wniosku powodowane jest wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego RP z dnia 30 października 2018 roku, sygnatura akt K 7/15, opublikowanym dnia 6 listopada 2018 roku (Dz. U. z 2018 r., poz. 2102, zwanym dalej: wyrok TK). Na skutek tego orzeczenia skarżący domagał się spowodowania ponownego przeprowadzenia czynności materialno-technicznej polegającej na prawidłowym naliczeniu świadczenia w postaci ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy, zgodnie z sentencją przywołanego wyroku TK i obowiązującymi normami prawa oraz zarządzenie wypłaty należnej mu kwoty świadczenia stanowiącego różnicę pomiędzy kwotą należną, a wypłaconą faktycznie na podstawie niekonstytucyjnej normy ustawy o Policji, z uwzględnieniem należnych odsetek. Skarżący wskazał, że ze służby w Policji został zwolniony z dniem [...] sierpnia 2018 roku. Na podstawie art 115a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 27 lipca 2001 roku o zmianie ustawy o Policji, ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ustawy Prawo bankowe, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Nr 100, poz. 1084), otrzymał ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i urlop dodatkowy. Wysokość należnego ekwiwalentu ustalono w wysokości [...] części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Wyrokiem TK art 115a ustawy o Policji został uznany za niezgodny z Konstytucją RP, zaś w uzasadnieniu wyroku wskazano, że metoda obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop zawarta w ustawie o Policji jest mniej korzystna niż metoda, w której czynnikiem jest liczba [...] lub [...]. W konsekwencji za każdy dzień niewykorzystanego urlopu funkcjonariusz Policji otrzymał odpowiednio mniejszy ekwiwalent niż otrzymując takie samo uposażenie zasadnicze funkcjonariusz Służby Więziennej czy żołnierz zawodowy. Biorąc powyższe pod uwagę, że funkcjonariusze Policji za każdy dzień niewykorzystanego urlopu otrzymują 73% dziennego uposażenia uznać za pełną rekompensatę poniesionej straty, a zmniejszony został także czas wypoczynku funkcjonariusza, skarżący uważa, że wypłacone mu świadczenie nie jest ekwiwalentne do wysokości niewykorzystanego przeze niego urlopu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00