Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Łd 384/20

Inspekcja pracy

 

Dnia 31 sierpnia 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Alberciak, , Asesor WSA Małgorzata Kowalska, po rozpoznaniu w dniu 31 sierpnia 2020 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] decyzją Nr [...] z dnia [...] stwierdził u MK chorobę zawodową pylicę krzemową płuc wymienioną w poz. 3 pkt 1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 art. 237§ 1 pkt 3-6 i § 1 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Uzasadniając wydaną decyzję organ administracji wyjaśnił, że MK zatrudniony był w narażeniu na pył zawierający wolną krystaliczną krzemionkę od 4 maja 2005 r. do 30 listopada 2005 r. w wytwórni [...] sp. j. w [...], a od 1 kwietnia 2006 r. do 30 listopada 2006 r. i od 15 marca 2007 r. do 13 stycznia 2017 r. [...] w [...] , jako operator urządzeń produkcyjnych - operator wózka widłowego, operator urządzeń produkcyjnych.

Do jego obowiązków na ww. stanowiskach pracy w Wydziale produkcji mokrej należało: dowóz surowców płynnych i sypkich wózkiem widłowym z magazynu na wydział, to jest surowce sypkie mączkę kwarcową i dolomitową w Big Bag 1000 kg i np. Biel tytanowa, Fintalc w workach 25 kg i 50 kg.

Praca polegała na odważaniu odpowiedniej ilości surowca wg receptury i zasypaniu ręcznym do mieszalnika. Big Bag 1000 kg podnoszony był wózkiem widłowym do góry, pracownik rozcinał od dołu Big Bag i surowiec w ilości wg receptury grawitacyjnie zsypywał do metalowej beczki ustawionej na wadze. Worki 25 kg i 50 kg z surowcami sypkimi ręcznie rozcinał nad otworem leja zasypowego mieszalnika i następował grawitacyjny zsyp. Surowce płynne dozowane były ręcznie w ilościach 20-30 kg na jeden zestaw. Gotowe produkty w postaci płynnej konfekcjonowane były przy użyciu nalewarki do wiader o pojemności od 5 do 25 kg. Pracownik w trakcie wykonywania czynności narażony był na pył zawierający wolną krystaliczną krzemionkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00