Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Lu 573/19
Celne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Marcinowski (sprawozdawca) Sędziowie WSA Robert Hałabis WSA Anna Strzelec Protokolant Referent Jacek Zięba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi F. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] września 2019 r. nr [...] w przedmiocie zmiany zgłoszenia celnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2019 r., nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. z dnia [...] czerwca 2019 r., Nr [...], w przedmiocie zmiany zgłoszenia celnego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w sprawie, której stan faktyczny przedstawia się następująco:
W dniu 18 lipca 2017 r. w Oddziale Celnym w L. objęto procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu używany samochód osobowy kolekcjonerski marki [...], nr nadwozia [...], rok produkcji 1984, sprowadzony z Japonii (SAD Nr [...]). Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę nr [...] z dnia [...] maja 2017 r. określającą m.in. wartość w/w samochodu na kwotę 250.000 JPY, wystawioną przez [...] Japonia oraz ocenę techniczną Nr [...] z dnia [...] lipca 2017 r. Towar został zwolniony do wnioskowanej procedury [...] lipca 2017 r.
W 2018 r. funkcjonariusze [...] Urzędu Celno-Skarbowego w B. przeprowadzili kontrolę w przedsiębiorstwie skarżącego, dotyczącą prawidłowości obrotu towarowego w przywozie na obszar celny Unii Europejskiej, w zakresie wartości celnej towarów za okres od 9 marca 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. Wyniki ustaleń zawarto w protokole kontroli nr [...] z dnia [...] marca 2018 r.
Kontrolujący stwierdzili m.in. przypadki dokonywania przelewów na rachunki bankowe japońskich kontrahentów z rachunków bankowych nienależących do kontrolowanego przedsiębiorcy, wykonywania płatności w kilku transzach oraz bez wskazania w tytule czego dotyczą (za jakie faktury lub za jakie pojazdy), dokonywania przez skarżącego wpłat w formie gotówki w Japonii. W zakresie samochodu osobowego marki [...], o nr nadwozia [...] stwierdzono, że z rachunku skarżącego dokonano przelewu na kwotę 340.000,00 JPY tytułem "[...]".