Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Kr 1406/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Kasprzycki (spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Maria Zawadzka Protokolant Marzena Karteczka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi J. D. prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład [...] J. D. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 17 października 2019 r. znak: [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej skargę oddala
Uzasadnienie
Zaskarżoną przez J. D., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Zakład Produkcyjny Usługowo - Handlowy D. J. B, w B (zwanego dalej skarżącym) decyzją z dnia 17 października 2019 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn., Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm., zwanej dalej Ordynacją podatkową) w zw. z art. 26 ust. 5 ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (t. jedn., Dz. U. z 2017 r., poz. 708 ze zm., zwanej dalej ustawą o SENT), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] 2018 r. nr [...] wymierzającą skarżącemu kare pieniężną w wysokości 20 000 zł za niedokonanie zgłoszenia przez przewoźnika realizującego transport drogowy.
Powyższa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu 28 maja 2018 r. funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego na zjeździe z autostrady A4 w T zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy z naczepą o numerach rejestracyjnych [...] należący do skarżącego. Kierujący pojazdem przedłożył do kontroli kserokopię listu przewozowego CMR nr [...] oraz dowód dostawy. Z powyższych dokumentów wynikało, że nadawcą towaru był podmiot - B Europa SE, U Hamburg. Odbiorcą - W Germany GmbH, G DE [...] N. Przewoźnikiem natomiast - Zakład Produkcyjny Usługowo-Handlowy J. D., w B. Towar został załadowany w dniu 25 maja 2018 i miał być dostarczony do N w Niemczech. W dowodzie dostawy wskazano, że przewożonym towarem był wyrób o nazwie H [...], w ilości 6.237,7 kg. Powyższa dokumentacja nie zawierała charakterystyki produktu ani jego kodu CN. Zapytany przez kontrolujących kierowca nie umiał jednoznacznie określić, jaki towar przewozi. Oświadczył natomiast, że zlecenie na ten przewóz otrzymał poprzez wiadomość sms od dyspozytora firmy spedycyjno-transportowej. Po chwili kierujący przedłożył jeszcze jeden dokument CMR, który jak później oświadczył podczas przesłuchania w charakterze świadka, wypisał sam w trakcie kontroli. Z dokumentu tego wynikało, że nadawcą towaru jest C.E.N Logistyk GmbH auf der Brooke l, DE [...] E, odbiorcą G SK [...] K P C [...]. Towar załadowano w dniu 25 maja 2018 w Niemczech i miał być rozładowany na Słowacji. W trakcie kontroli kierowca otrzymał od spedytora informację o kodzie CN przewożonych towarów, tj. CN 27101947. Z uwagi na to, że przewóz towarów klasyfikowanych do powyższej pozycji CN podlega ustawie o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, a kierowca nie posiadał numeru SENT, kontrolujący pobrali próbkę towaru, celem ustalenia w laboratorium jego tożsamości oraz nałożyli zamknięcia urzędowe na pojemnik, z którego pobrano próbę. Samochód oraz naczepa zostały zajęte do dalszego postępowania.