Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 6 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Gl 1022/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędzia WSA Beata Kozicka, Protokolant Specjalista Agnieszka Górecka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi P. W. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie opłaty podwyższonej za wydobycie kopaliny bez wymaganej koncesji oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r., znak: [...], Prezes Wyższego Urzędu Górniczego utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w G. z [...] r., znak: [...], ustalającą skarżącemu P. W. opłatę podwyższoną za wydobycie, bez wymaganej koncesji, w okresie od [...] r. do [...] r., [...] t piasku ze żwirem z działek o nr: [...] i [...] (obręb ewidencyjny nr [...]), położonych w miejscowości B. (gmina B., powiat [...], województwo [...]).

Przedstawiając stan faktyczny sprawy organ podniósł, że [...] r. do Okręgowego Urzędu Górniczego w G. wpłynęła informacja osoby fizycznej o nielegalnym wydobyciu kopaliny przez skarżącego na wskazanych wyżej działkach. Następnie organowi przekazano pismo tej samej osoby z [...] r. również informujące o ww. wydobyciu. W ramach reakcji na wspomnianą informację i pismo, na podstawie art. 153 ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 7 P.g.g., [...] r. pracownicy Okręgowego Urzędu Górniczego w G. przeprowadzili wizję terenową na ww. działkach.

W trakcie tej czynności stwierdzili oni m.in., iż na działce nr [...] powstało wyrobisko stokowe o długości ok. 80 m, szerokości spągu od ok. 5 m do ok. 15 m i głębokości od 0 m (od strony ul. [...]) do ok. 2 m (od strony [...]). Ponadto, został zdjęty nadkład od strony wschodniej opisanego wyrobiska i odłożony na hałdzie w formie wału znajdującego się na granicy działek nr: [...] i [...]. Nadkład zdjęto również w części północnej działek (tj. od strony ul. [...]) oraz w części wschodniej działki nr [...]. Nadkład stanowiła ok. [...] m warstwa wierzchnia ziemi, pod którą znajdował się piasek ze żwirem. W części południowej działki nr [...] przy granicy z działką nr [...] znajdował się plac wykonany z rozplantowanej ziemi, utworzony w zaniżeniu terenu. Ww. ziemia z uwagi na kolor mogła pochodzić z prac mających na celu usunięcie nadkładu. Na terenie działek nr [...] i [...], z wyjątkiem podsypania skarpy zachodniej wyrobiska, brak było innych odsypanych mas piaszczysto-żwirowych, co świadczyło o wywiezieniu ich poza teren nieruchomości. Teren nosił ślady używania maszyn kołowych służących do zdejmowania wierzchniej warstwy ziemi (nadkładu) i urabiania mas piaszczysto-żwirowych. W czasie wizji terenowej wykonano również dokumentację fotograficzną oraz pomiar sytuacyjno-wysokościowy wyrobiska odbiornikiem GPS [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00