Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. III SA/Gl 251/20
Służba więzienna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzanna Sałuda, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi G.P. na decyzję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r., nr [...], Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w K. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Zakładu Karnego w W. z [...] r., [...], zwalniającą G.P. (dalej: skarżący) z dniem 23 października 2019 r. ze Służby Więziennej w związku z upływem 12-miesięcznego okresu zawieszenia w czynnościach służbowych.
Rozstrzygnięcie zapadło w poniższym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją Dyrektora Zakładu Karnego w W. z dnia [...] r., skarżący został zawieszony w czynnościach służbowych na okres od 22 października 2018 r. do 21 listopada 2018 r. w związku z wszczęciem przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo z art. 202 § 4a ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz.U. z 2019, poz. 1950, dalej: k.k.). Okres zawieszenia w czynnościach służbowych był następnie przedłużany kolejnymi decyzjami z [...] r., [...] r., [...] r. i [...] r., których strona nie skarżyła. Z uwagi na upływ 12- miesięcznego okresu zawieszenia w czynnościach służbowych w dniu 4 października 2019 r. zostało wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne wobec skarżącego w przedmiocie zwolnienia ze służby w trybie art. 96 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2019 r., poz. 1427 ze zm., dalej: u.s.w.), zakończone wydaniem [...] r. decyzji o zwolnieniu skarżącego ze służby z dniem 23 października 2019 r. W motywach rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że nieznana jest data zakończenia postępowania karnego, a długotrwałe zawieszenie skarżącego w czynnościach powoduje dezorganizację pracy poprzez konieczność zapewnienia zastępstwa oraz generowanie godzin nadliczbowych w dziale ochrony.