Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Gl 482/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Dobrowolski (spr.), Sędzia WSA Edyta Kędzierska, Protokolant specjalista Ewa Pasiek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi E.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach wszczęło postępowanie w sprawie, a następnie zaskarżoną decyzją stwierdziło nieważność decyzji Zastępcy Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta K. z dnia [...] r. nr [...] przyznającej prawo do świadczenia wychowawczego E. P. (dalej jako strona, skarżąca) na pierwsze dziecko D. P. w okresie od 1 października 2018 r. do 30 września 2019 r. w kwocie 500 zł miesięcznie.

W uzasadnieniu organ odwołał się do tez uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 września 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 606/19 wskazując, iż przy wydawaniu powyższego rozstrzygnięcia doszło do rażącego naruszenia art. 7 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z tym przepisem "w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, ustalając dochód członka rodziny lub dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, osiągnięty w tym roku dochód dzieli się przez liczbę miesięcy, w których dochód ten był uzyskiwany, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego". Organ wskazał, iż ponowna weryfikacja dochodów rodziny strony wykazała, że organ I instancji nieprawidłowo ustalił dochód męża strony albowiem w roku bazowym 2017 r. dochód z tytułu renty był osiągany przez 8 miesięcy - od maja 2017 r. do grudnia 2017 r. (i nadal) i w związku z tym należało uzyskany z tego tytułu dochód podzielić przez 8 a nie 12 miesięcy jak uczynił organ I instancji. W konsekwencji, po przeliczeniu dochodu rodziny ustalono, że wyniósł on 954,52 zł i przekraczał ustawowe kryterium uprawniające do świadczenia wychowawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00