Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 27 sierpnia 2020 r., sygn. II SA/Bk 274/20

Szkolnictwo wyższe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marek Leszczyński (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, asesor sądowy WSA Marcin Kojło, Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2020 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Rektora Uniwersytetu w B. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zwiększenia stypendium doktoranckiego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Rektora Uniwersytetu w B. z dnia [...] grudnia 2019 roku numer [...]; 2. zasądza od Rektora Uniwersytetu w B. na rzecz skarżącej M. K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Po rozpoznaniu wniosku doktorantki M. K. (powoływanej dalej też jako "skarżąca") o zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej na rok 2019/2020 Rektor Uniwersytetu w B. decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] nie przyznał wnioskowanego stypendium.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że Doktorancka Komisja Stypendialna Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych spośród 9 doktorantów, którzy złożyli wnioski stypendialne, zarekomendowała 5, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów, tj. 107 - 49 punktów. Złożony zaś przez Doktorantkę wniosek otrzymał jedynie 35 punktów. W podstawie rozstrzygnięcia Rektor powołał się na art. 200a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (dalej jako p.s.w.) oraz Regulamin, określający tryb przyznawania zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej w Uniwersytecie w B., który wprowadzono zarządzeniem nr 7 Rektora U. z dnia 5 czerwca 2012r. Dalej też wyjaśnił, że Doktorancka Komisja Stypendialna Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytutu Filozofii i Instytutu Socjologii opiniując wnioski doktorantów brała pod uwagę kryteria ustalone przez Radę Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uchwałą nr [...] z dnia [...] marca 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad dokonywania oceny doktorantów drugiego i kolejnych lat studiów ubiegających się o zwiększenie stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej. Punkty przyznawano za: (1) dorobek naukowy; (2) staże; (3) postępy w przygotowaniu rozprawy doktorskiej; (4) kierowanie i udział w grantach badawczych NCBiR, NCN. Konkludując Rektor stwierdził, że Doktorantka nie spełnia warunków określonych w § 2 ust. 1 i 3 oraz § 1 ust. 2 Regulaminu uprawniających do otrzymania, środków finansowych w wysokości kwoty zwiększenia stypendium doktoranckiego z dotacji projakościowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00