Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. IV SA/Wr 261/20
(...) organ administracji informując stronę o uprawnieniu proceduralnym , wynikającym z przepisu art. 127a § 1 i § 2 k.p.a. , nie powinien ograniczyć się jedynie do przytoczenia treści tegoż przepisu , ale jednocześnie powinien w sposób wyczerpujący pouczyć stronę o doniosłości czynności zrzeczenia się oraz zaakcentowania jej nieodwracalności , co w praktyce powinno przełożyć się na wskazanie przez organ w sposób jasny i zrozumiały konkretnych skutków zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania, zwłaszcza o tym, że zrzeczenie się tego prawa ostatecznie pozbawia stronę prawa do sądu.
Teza urzędowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (spr.) po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 8 lipca 2020 r. sprawy ze skargi R. S. reprezentowanej przez opiekuna prawnego I. M. na postanowienie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie D. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności wniesienia odwołania uchyla zaskarżone postanowienie.
Uzasadnienie
Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w O. wydał w dniu 16 października 2019 r. orzeczenie znak [...] , w którym zaliczył R. S. ( dalej: skarżąca ) do lekkiego stopnia niepełnosprawności z powodu schorzeń oznaczonych za pomocą symbolu - 10- N - . Orzeczenie wydano na stałe .Powyższe orzeczenie zostało skutecznie doręczone w dniu 22 października 2019 r. opiekunowi skarżącej I. M. - babci skarżącej ( dalej: opiekun prawny skarżącej).
W dniu 23 października 2019 r. opiekun prawny skarżącej złożył pisemne oświadczenie, że zrzeka się prawa do wniesienia odwołania od wskazanego wyżej orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wspomniane oświadczenie zawierało również stwierdzenie o przyjęciu do wiadomości , że dniem doręczenia tego oświadczenia organowi orzeczenie z dnia 16 października 2019 r. staje się ostateczne i prawomocne , zgodnie z art. 127a § 1 k.p.a. Pomimo zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania, w dniu 30 października 2019 r. opiekun prawny skarżącej złożył osobiście w siedzibie organu I instancji odwołanie , kwestionując ustalony stopień niepełnosprawności. Jednocześnie w tym samym dniu opiekun prawny skarżącej złożył pisemne oświadczenie, w którym cofnął oświadczenie w przedmiocie rezygnacji z odwołania się od orzeczenia o niepełnosprawności jego wnuczki , z tym uzasadnieniem ,że w został wprowadzony w błąd przez pracownika organu pomocowego ( MOPS w O. ) co do okoliczności przyznania zasiłku pielęgnacyjnego dla wnuczki.