Wyrok WSA w Łodzi z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. II SA/Łd 55/20
Gospodarka gruntami
Dnia 23 lipca 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Sędzia WSA Joanna Sekunda - Lenczewska, , Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2020 roku sprawy ze skargi A. D., G. D., S. D. i K. F. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części nieruchomości oddala skargę. a.bł.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 24 listopada 2014 r. A.D., G.D., S.D. i K.., reprezentowani przez radcę prawnego M.K., wystąpili do Prezydenta Miasta Ł. o zwrot nieruchomości oznaczonej w dacie wywłaszczenia jako działki nr 168 o pow. 2192 m2, nr 171 o pow. 2468 m2 oraz nr 214 o pow. 2165 m2.
Postanowieniem z dnia [...] r. Wojewoda [...] wyznaczył Starostę [...], wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, do prowadzenia sprawy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, stanowiącej obecnie część działki nr 71/143.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Starosta [...], wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, orzekł o odmowie zwrotu części nieruchomości oznaczonej jako działka nr 71/143.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Wojewoda [...] uchylił w całości ww. decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez organ I instancji.
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Starosta [...], wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, wydaną na podstawie art. 136 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 121 z późn. zm.) oraz art. 104 i art. 107 K.p.a. orzekł o odmowie zwrotu części nieruchomości oznaczonej jako działka nr 71/143. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż przedmiotowa nieruchomość wywłaszczona została na cele komunikacji kolejowej. Tak określony cel obejmuje nie tylko teren bezpośrednio użytkowany pod torowisko oraz urządzenia techniczne, służące obsłudze linii kolejowej oraz transportu odbywającego się na stacji, ale również obejmuje tereny niezbędne na potrzeby infrastruktury do funkcjonowania transportu kolejowego w obrębie stacji. Jak wskazał Starosta, działka nr 71/143 położna jest równolegle do torów kolejowych, została zajęta przez infrastrukturę kolejową linii nr 25 Ł.K. - D. i stacji rozrządowej Ł. - O. w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, w tym przyległy pas gruntu, służący prawidłowej eksploatacji linii kolejowej nr 25 oraz rezerwę obszaru kolejowego dla rozbudowy stacji rozrządowej Ł. - O. Zgodnie z zapisami ewidencji gruntów i budynków działka zapisana była w grupie rejestrowej: tereny kolejowe i drogi. Faktycznie przez dawną działkę nr 214 odbywał się dojazd do obiektów zlokalizowanych na stacji Ł. O., przede wszystkim do obsługi przewozów towarowych. Organ I instancji uznał, iż część działki nr 71/143, odpowiadająca w części dawnej działce nr 214, jako leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie torów kolejowych została wykorzystana na cel wywłaszczenia, tj. na cele komunikacji kolejowej, co stanowi negatywną przesłankę do zwrotu nieruchomości. Ponadto, Starosta wskazał, iż przedmiotowa nieruchomość znajduje się w użytkowaniu wieczystym Gminy Miasta Ł., co również uniemożliwia dokonanie ewentualnego zwrotu wywłaszczonej nieruchomości. Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której wieczyste użytkowanie, przysługujące Gminie Ł., istniałoby na gruncie stanowiącym własność osoby fizycznej, do czego doprowadziłoby uwzględnienie wniosku o zwrot.