Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 lipca 2020 r., sygn. II SA/Łd 121/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska Sędzia WSA Robert Adamczewski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Beata Czyżewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2020 r. sprawy ze sprzeciwu J.K. na decyzję kasatoryjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie skierowania do domu pomocy społecznej oddala sprzeciw. IB

Uzasadnienie

II SA/Łd 121/20

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. zaskarżoną decyzją z [...] (nr [...]) uchyliło w całości decyzję Prezydenta Miasta Ł. z [...] (nr [...]) w sprawie skierowania J.K. do domu pomocy społecznej dla osób przewlekle somatycznie chorych i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Jako podstawę prawną decyzji Kolegium wskazało m.in. art. 2, art. 3 ust. 3 i 4, art. 4, art. 8 ust. 1-4 i 9, art. 14, art. 17 ust. 1 pkt 16, art. 36 pkt 2 lit. o, art. 54 ust. 1 i 2, art. 56 pkt 2, art. 59 ust. 1-3, art. 101 ust. 1, art. 106 ust. 1 i 3, art. 107 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj.: Dz.U. z 2019 r., poz. 1507) [dalej: ustawa o pomocy społecznej] oraz § 8 i § 10 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. z 2012 r., poz. 964 ze zm.).

W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił, że 23 lipca 2019 r. wpłynął wniosek wraz z odpowiednią dokumentacją o skierowanie J.K. do domu pomocy społecznej. Organ pierwszej instancji zwrócił uwagę, że z wywiadu środowiskowego, przeprowadzonego 25 czerwca 2019 r., wynikało, że J.K. mieszka sam w mieszkaniu komunalnym na III piętrze, bez wygód (brak dostępu do bieżącej wody, brak gazu, ogrzewanie węglowe) oraz że korzysta z usług opiekuńczych realizowanych w wymiarze 2 godzin 3 razy w tygodniu, które jednak w perspektywie pogarszającego się stanu zdrowia, nie zaspakajają wszystkich jego potrzeb. Strona nie może liczyć na pomoc syna, ponieważ od wielu lat nie utrzymuje z nim kontaktu. Strona porusza się przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego (balkonik) i pozostaje w pełnym kontakcie słownym. W ocenie pracownika socjalnego przeprowadzającego wywiad, strona nie może samodzielnie funkcjonować w miejscu zamieszkania z uwagi na schorzenia kardiologiczne, pulmonologiczne i wodobrzusze. W wyniku konsultacji psychiatrycznej przeprowadzonej 13 czerwca 2019 r. ustalono ponadto, że strona wymaga specjalistycznego leczenia w zakresie utrwalonych zaburzeń urojeniowych. Organ pierwszej instancji uwzględnił ponadto, że J.K. złożył 25 czerwca 2019 r. oświadczenie, w którym wyraził gotowość przyjęcia skierowania do jednego z domów pomocy społecznej w Ł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00