Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. I SA/Lu 277/20

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Ewa Kowalczyk (sprawozdawca) Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lipca 2020 r. sprawy ze skargi G. A. Z. A. "[...]" Spółki Akcyjnej z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz G. A. Z. A. "[...]" Spółki Akcyjnej z siedzibą w P. kwotę [...]zł ([...]) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania G. A. Z. A. "P." S.A. w P. (dalej także skarżący; spółka) od decyzji wydanej przez Wójta Gminy P. z dnia [...] (dalej także organ I instancji), odmawiającej stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2013 rok w kwocie [...]zł, utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego I instancji.

W uzasadnieniu wskazano, że we wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2013-2018 z dnia [...] lipca 2018 r. wraz z korektami deklaracji w podatku od nieruchomości za ww. lata. spółka podała że jest właścicielem działek położonych na obszarze gminy P. o nr: [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni 764.794,00 m2. Wszystkie trzy działki sklasyfikowane są w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne R/R VI (klasa bonitacyjna), przy czym we wskazanych latach spółka deklarowała do opodatkowania podatkiem od nieruchomości fragmenty działek, (na których w ramach rekultywacji gruntów były dokonywane w okresie od 1999 do 2011 r. nasadzenia drzewek), natomiast w pozostałym zakresie grunty deklarowano jako zwolnione z podatku rolnego.

We wniosku podano, że przeprowadzony w spółce audyt podatkowy nieruchomości oraz przegląd dokumentacji podatkowej wykazał nieprawidłowości w płaconym podatku od nieruchomości, polegające na tym, że fragmenty działek opodatkowane podatkiem od nieruchomości (powierzchnię 496.694 m2), zdaniem podatnika powinny być zwolnione od podatku rolnego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1892; obecnie jedn. tekst Dz. U. z 2020 r. poz. 333; dalej jako u.p.r.), gdyż nie można ich uznać jako użytków rolnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Zdaniem spółki grunty związane i zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w okresie od stycznia do lipca 2013 r. stanowiły powierzchnię 269.412 m2, natomiast w okresie od sierpnia do grudnia 2013 r. stanowiły 224.362 m2 (w miesiącu lipcu 2013 r. grunty o powierzchni 45.050 m2 stanowiące wał przeciwpowodziowy zostały przeniesione na rzecz Skarbu Państwa). Korekta deklaracji za 2013 r. dotyczyła również powierzchni użytkowej budynków, którą skorygowano (w wyniku pomiarów) o 8,14 m2.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00