Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 23 lipca 2020 r., sygn. I SA/Kr 696/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Waldemar Michaldo Sędzia: WSA Wiesław Kuśnierz (spr.) Sędzia: WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: st. sekr. sąd. Renata Furgalska-Pazdan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2020 r. sprawy ze skargi K. Ć. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] marca 2019 roku Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku opłacanego w formie karty podatkowej na rok 2016 I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. na rzecz skarżącego koszty postępowania w kwocie [...]zł (trzysta sześćdziesiąt złotych)

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. (dalej: DIAS, organ odwoławczy, organ II instancji), decyzją z dnia [...] marca 2019 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.; dalej: O.p.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. (dalej: NUS, organ I instancji) z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji NUS z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] ustalającej K. Ć. (dalej: Strona, Skarżący), wysokość zryczałtowanego podatku opłacanego w formie karty podatkowej na 2016 r.

DIAS w uzasadnieniu decyzji wskazał, że Strona w dniu [...] września 1996 r. złożyła wniosek PIT-16 o zastosowanie opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych opłacanego w formie karty podatkowej. W złożonym wniosku zgłosił prowadzenie działalności gospodarczej - usługi ślusarskie - przy równoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy - bez zatrudniania pracowników. Strona od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej korzystała z obniżenia stawki o 80%, z uwagi na wykonywanie usług przy równoczesnym zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy bez zatrudniania pracowników. Dla usług ślusarskich jakie prowadziła Strona bez zatrudnienia pracowników stawka karty podatkowej w 2016 r., po zastosowaniu 80% obniżki, wynosiła 85,00 zł. Stawka karty podatkowej bez zastosowania ww. obniżki wynosiłaby zgodnie z tabelą stawek karty podatkowej 427,00 zł. Strona z końcem 2014 roku przeszła na emeryturę. O fakcie tym nie powiadomiła naczelnika urzędu skarbowego. Zmiana jaka zaszła u Strony w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku o zastosowanie karty podatkowej, tj. fakt zaprzestania pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, miała znaczący wpływ na wysokość stawki karty podatkowej, gdyż zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. b i ust. 7 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 43, ze zm.; dalej: u.z.p.d.o.f., fakt ten powinien być organowi podatkowemu niezwłocznie zgłoszony przez podatnika. W związku z powyższym NUS decyzją z dnia [...] października 2018 r. stwierdził wygaśnięcie decyzji ustalającej wysokość zryczałtowanego podatku opłacanego w formie karty podatkowej - wysokości karty podatkowej na 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00