Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 lipca 2020 r., sygn. I SA/Kr 208/20

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr) Protokolant: Specjalista Dominika Janik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2020 r. sprawy ze skargi A. H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2020 r Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej koszty postępowania w kwocie [...]zł (sześćset osiemdziesiąt złotych).

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał w dniu 10 stycznia 2020r. interpretację indywidualną o nr [...], w której uznał za nieprawidłowe stanowisko A. H., przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2019r. (data wpływu 12 listopada 2019r.), uzupełnionym w dniu 2 stycznia 2020r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. W dniu 12 listopada 2019r. do ww. organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. W dniu 8 października 2018r. Zainteresowana sprzedała mieszkanie, którego właścicielem była na podstawie umowy z dnia 13 lipca 2017r. (Rep, A nr [...] w K. ) krócej niż 5 lat. W związku z tym powstał obowiązek podatkowy, wynikający z dochodu, jaki Wnioskodawczyni uzyskała tytułem sprzedaży. Zainteresowana zdecydowała się skorzystać z ulgi mieszkaniowej i uzyskane ze sprzedaży środki, ulokować, inwestując w nieruchomość w terminie do końca 2020r., zgodnie z obowiązującymi przepisami, składając w tym zakresie odpowiednie oświadczenie podatkowe. Aktualnie, tj. w październiku 2019r. Wnioskodawczyni znalazła odpowiadającą jej nieruchomość, którą chciałaby zakupić. Jest to lokal od dewelopera, który proponuje Zainteresowanej podpisanie umowy deweloperskiej, na podstawie której, powstanie ekspektatywa ustanowienia prawa odrębnej własności projektowanego lokalu. W ustawie z dnia 16 września 2011r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz.U. Nr 232, poz. 1377) uregulowano zasady ochrony praw nabywcy, wobec którego deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę. W ustawie tej zdefiniowano umowę, na podstawie której, deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa, o którym mowa w art. 1, a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa (art. 3 pkt 5) zgodnie z postanowieniami i harmonogramem określonym w tej umowie, który przewiduje wpłatę środków przed upływem rozliczenia ulgi mieszkaniowej. Zatem pieniądze zostaną przez Wnioskodawczynię zainwestowane, jednak prawo własności, wg harmonogramu budowy, zostanie przeniesione dopiero w 2021r., zatem w roku następującym po terminie obowiązku rozliczenia przez Zainteresowaną ulgi mieszkaniowej (obowiązującą ją jeszcze 2 lata, a nie tak, jak aktualnie 3 lata rozliczenia).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00