Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 czerwca 2020 r., sygn. IV SAB/Wr 181/20

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi J. K. na bezczynność Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. w przedmiocie rozpoznania wniosku dotyczącego wypłacenia wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny w związku ze zwolnieniem ze służby I. zobowiązuje Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. do rozpoznania wniosku skarżącego z dnia 25 czerwca 2019 r., w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy, II. stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności, która ma miejsce z rażącym naruszeniem prawa, III. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. na rzecz skarżącego 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

J. K. (dalej jako strona lub skarżący) wnioskiem z dnia 25 czerwca 2019r. zwrócił się do Komendanta Miejskiego Policji we W. (dalej jako Komendant Miejski Policji) o wypłacenie wraz z odsetkami wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz urlop dodatkowy, a także wypłacenie dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny w związku ze zwolnieniem ze służby.

W uzasadnieniu skarżący wskazał, że został zwolniony ze służby z dniem [...] lutego 2019 r. Nie otrzymał on jednak należnego ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane 71 dni urlopów wypoczynkowego i dodatkowego oraz za 51 godzin i 20 minut niewykorzystanego czasu wolnego, należnego na podstawie art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 6 stycznia 1990 r. o Policji (t. jedn.: Dz. U. z 2019 r., poz. 161 ze zm., dalej jako ustawa o Policji lub w skrócie u.o.P.). Powyższe świadczenia zostały mu bowiem przyznane w nieprawidłowej wysokości na podstawie przepisu, którego niezgodność z Konstytucją RP stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 30 października 2018 r., sygn. akt K 7/15. Wobec faktu, że orzeczenie to nie dotyczyło całego przepisu, a jedynie tej jego części, która odnosiła się do określenia sposobu obliczania ekwiwalentu, nastąpiła konieczność ponownego ustalenia jego prawidłowej wysokości. Działanie to skarżący uznał za dopuszczalne, gdyż w systemie prawnym w dalszym ciągu pozostawała w mocy regulacja uprawniająca policjanta do otrzymania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, którą organy Policji winny interpretować w kontekście art. 66 ust. 2 Konstytucji RP, co - jak zauważył skarżący - znajdowało również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00