Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 czerwca 2020 r., sygn. II SAB/Op 34/20
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi B. K. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w [...] w sprawie o wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy 1) zobowiązuje Komendanta Powiatowego Policji w [...] do rozpoznania wniosku B. K. z dnia 19 listopada 2018 r., w terminie 30 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy, 2) stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 3) w pozostałym zakresie skargę oddala.
Uzasadnienie
Przedmiotem niniejszego postępowania sądowoadministracyjnego jest skarga B. K. na bezczynność Komendanta Powiatowego Policji w Namysłowie w postępowaniu w sprawie wypłacenia mu brakującej części ekwiwalentu za niewykorzystane urlopy: wypoczynkowy i dodatkowy.
Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco:
Wnioskiem z 19 listopada 2018 r. B. K. (zwany dalej skarżącym) wystąpił do Komendanta Powiatowego Policji w Namysłowie o wypłatę wyrównania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy w związku ze zwolnieniem ze służby w Policji. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r., sygn. akt K 7/15, skarżący wskazał, że na podstawie art. 115a ustawy o Policji otrzymał ekwiwalent za każdy dzień niewykorzystanych urlopów, ustalony w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego na ostatnio zajmowanym przez siebie stanowisku służbowym. Stosownie do tego wniósł o ponowne, prawidłowe naliczenie świadczenia w postaci ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy, zgodnie ze wskazanym wyrokiem TK i obowiązującymi normami prawa oraz o zarządzenie wypłaty różnicy pomiędzy kwotą należną, a faktycznie wypłaconą.