Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 18 czerwca 2020 r., sygn. II SA/Bk 264/20

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie asesor sądowy WSA Marcin Kojło (spr.), sędzia WSA Marek Leszczyński, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 czerwca 2020 r. sprawy ze skargi B. Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego

w B. z dnia [...] stycznia 2020 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...], odmawiającą B. Ł. (dalej również jako "skarżąca") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad ciotką L. S.

Z akt sprawy wynika, że B. Ł. wystąpiła o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawną ciotką.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2019 r. organ l instancji odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia, uzasadniając to faktem, że na wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek alimentacyjny względem osoby pozostającej pod opieką oraz tym,

że niepełnosprawność L. S. powstała po ukończeniu przez nią 25 roku życia.

W odwołaniu od decyzji Prezydenta skarżąca podniosła, że pozostająca pod jej opieką niepełnosprawna ciotka jest jednocześnie jej matką zastępczą, z którą łączą ją silne więzy emocjonalne. Zarzuciła, że organ w sposób nieuprawniony uzależnił prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od tego, w jakim wieku osoba pozostająca pod opieką stała się niepełnosprawna. Ponadto stwierdziła, że różnicowanie co do rodzica biologicznego i zastępczego jest naruszeniem zasady równości, z tych względów jest sprzeczne z Konstytucją RP. Skarżąca wskazała, że Pani L. S. jest jej ciotką (siostrą biologicznej matki) i była dla niej matką zastępczą w okresie 1975 r. do 1990 r. Jest ona dla skarżącej najbliższą osobą, z którą łączą ją silne więzy rodzinne. Podopieczna jest silnie związana uczuciowo z całą rodziną skarżącej i została przez nich otoczona opieką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00