Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 26 maja 2020 r., sygn. I SA/Gd 2089/19

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 maja 2020 r. sprawy ze skargi S.T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. z dnia 9 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia odpowiedzialności podatkowej płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych za grudzień 2013 roku oddala skargę.

Uzasadnienie

Na podstawie upoważnienia z dnia 13 stycznia 2014 r. pracownicy Urzędu Skarbowego przeprowadzili wobec S.T. kontrolę podatkową w zakresie sprawdzenia prawidłowości obliczania i terminowości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za okres od stycznia do czerwca 2013 roku, która została udokumentowana protokołem kontroli podatkowej doręczonym pełnomocnikowi w dniu 17 marca 2014 r.

W toku kontroli ustalono, że w kontrolowanym okresie S.T. obok wynagrodzeń ze stosunku pracy w kwocie 1.820.522 zł wypłacił pracownikom inne świadczenia w kwocie 3.896.089,43 zł, które zakwalifikował do wydatków poniesionych z tytułu odbywania podróży służbowych (diety, ryczałt za noclegi, zwrot kosztów przejazdu). W oparciu o zebrane dowody w postaci list płac, wyciągów z rachunków bankowych, przesłuchań świadków kontrolujący stwierdzili, że w/w wypłaty dokonane na rzecz pracowników stanowiły w istocie wynagrodzenia ze stosunku pracy, gdyż pracownicy nie odbywali faktycznie podroży służbowych, ale wykonywali określone zadania w miejscu wskazanym w umowie o pracę. Z kolei kontrolowany wypłacone świadczenia traktował jako należności za czas podróży służbowej, objęte zwolnieniem podatkowym wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej w skrócie zwanej u.p.d.o.f., od których nie pobierał i nie odprowadzał zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00