Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 10 marca 2020 r., sygn. I SA/Rz 44/20

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek /spr./, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska, Asesor WSA Jacek Boratyn, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2020 r. sprawy ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2018 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo [...] (dalej: skarżący lub Nadleśnictwo) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2019 nr [...] utrzymująca w decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] października 2019 r., nr [...], w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2018 rok.

Z przedłożonych Sądowi akt sprawy wynika, że w dniu 31 stycznia 2018 r. Nadleśnictwo złożyło deklarację na podatek od nieruchomości na rok 2018. Organ I instancji mając wątpliwości co do rzetelności zadeklarowanego podatku od nieruchomości wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego.

W trakcie postępowania organ stwierdził m.in., że część gruntów będących w zarządzie Nadleśnictwa o łącznej powierzchni 4 181 m2, była zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na przesyle energii elektrycznej. Organ I instancji uznał, że na Nadleśnictwie ciąży obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości od zajętych na działalność gospodarczą gruntów pod liniami energetycznymi, jako, że ustanowienie służebności przesyłu nie skutkuje przeniesieniem posiadania, przedsiębiorca energetyczny nie staje się posiadaczem samoistnym ani zależnym, a w konsekwencji ustanowienie służebności nie powoduje zmiany podatnika podatku od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00