Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 marca 2020 r., sygn. II SA/Ke 1066/19

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Jacek Kuza (spr.), Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2020 r. sprawy ze skargi S. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie usług opiekuńczych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokat A.W. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym VAT w kwocie 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania S.F. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta z [...] orzekającej o uchyleniu decyzji z [...] przyznającej S.F. pomoc w formie usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki domowe MOPS, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że decyzją z 15 marca 2019 r. organ I instancji orzekł o przyznaniu S.F. świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania od 25.03.2019 r. do 29.02.2020 r. w dni robocze, ustalając odpłatność za jedną godzinę świadczonych usług na 2,70 zł/h. Rozstrzygnięcie to zostało uchylone opisaną wyżej decyzją z [...].

Rozpatrując odwołanie od powyższej decyzji Kolegium podało, że spór sprowadzał się do ustalenia, czy możliwe jest kontynuowanie pomocy w formie usług opiekuńczych w sytuacji, kiedy pomoc ta polega głównie na wykonywaniu czynności porządkowych. Wskazało, że z analizy zeszytu prowadzonego przez opiekunkę wynika, że od dnia rozpoczęcia usług opiekuńczych, czyli od 25 marca 2019 do 9 lipca 2019 r. świadczona była jedynie pomoc w formie wykonywania czynności porządkowych takich jak: zmywanie naczyń, szorowanie mebli kuchennych i kuchenki gazowej, mycie płytek w kuchni i łazience, mycie urządzeń sanitarnych, zamiatanie podłogi, wycieranie kurzy, trzepanie chodników, mycie okien, zmiana firanek i zasłon, mycie lodówki, układanie rzeczy w szafkach, segregowanie dokumentów. Jedynie trzy razy przez cały ten okres został dokonany pomiar cukru, w tym raz - pomiar ciśnienia oraz jeden raz opiekunka ugotowała obiad. Ponadto z opinii opiekunki wynika, że S.F. poruszał się samodzielnie, sam też przygotowywał sobie posiłki, gotował. Często jeździł samochodem po zakupy, które zawsze robił sam. Jeździł także do lekarza. Lekarstwa aplikował samodzielnie, nie życzył sobie również pomocy w wykonywaniu toalety. Na swoim podwórku samodzielnie kosił trawę i sadził kwiaty. Wedle oceny opiekunki S.F. traktował jej pomoc jako usługi sprzątające, bowiem swoje podstawowe potrzeby zaspokajał we własnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00