Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 lutego 2020 r., sygn. II SA/Wa 1505/19
Straż graniczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Szmydt (spr.), Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Andrzej Kołodziej, , Agnieszka Fidor, Protokolant starszy referent, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2020 r. sprawy ze skargi Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w [...] na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] z dnia [...] marca 2019 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia stopnia zdolności do służby 1. uchyla zaskarżone orzeczenie; 2. zasądza od Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] na rzecz Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w [...] kwotę 480 złotych (słownie: czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Orzeczeniem z dnia [...] marca 2019 r., nr [...], wydanym na podstawie art. 47j ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych (Dz. U. z 2019r., poz. 345), Centralna Komisja Lekarska podległa ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] po rozpatrzeniu odwołania Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w [...] (dalej: "Komendant", "skarżący") uchyliła w całości orzeczenie [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej w [...] z dnia [...] października 2018 r., nr [...], jednocześnie decydując o wydaniu orzeczenia własnego.
[...] Straży Granicznej K.R. (dalej "funkcjonariusz") został skierowany przez Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w [...] do [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej w celu ustalenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do służby, jak również związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.
W dniu [...] października 2018 r. zostało przeprowadzone badanie lekarskie funkcjonariusza przez Rejonową Komisję Lekarską celem ustalenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby, jak również związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby, z którego sporządzono protokół nr [...].