Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. IV SAB/Wa 1693/19
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Agnieszka Wójcik Sędziowie: Sędzia WSA Anna Sękowska Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi G. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na bezczynność Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w przedmiocie rozpatrzenia wniosku w sprawie wydania zezwolenia na transgraniczne przemieszania odpadów I. zobowiązuje Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do rozpatrzenia zgłoszenia [...] złożonego przez G. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy; II. stwierdza, że organ administracji publicznej dopuścił się bezczynności w prowadzeniu postępowania administracyjnego; III. stwierdza, że bezczynność organu administracji publicznej miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa; IV. wymierza Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska grzywnę w wysokości 1000 (jeden tysiąc) złotych; V. zasądza od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska na rzecz G. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
IV SAB/Wa 1693/19
U Z A S A D N I E N I E
W skardze skierowanej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie [...] października 2019 r. [...] sp. z o. o. z siedzibą w [...], reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika, zarzuciła bezczynność Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska (dalej GIOŚ), polegającą na niezałatwieniu przez ten Organ w terminie sprawy zgłoszenia Spółki dotyczącego transgranicznego przemieszczania odpadów (nr zgłoszenia: [...]).
Według Skarżącej, na skutek naruszenia art. 2 pkt 14 rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów poprzez jego błędną wykładnię, a w konsekwencji bezpodstawne przyjęcie, że zgłoszenie Spółki zawiera braki formalne - GIOŚ pozostawił zgłoszenie bez rozpoznania z naruszeniem przepisu art. 64 § 2 k.p.a., uchylając się od merytorycznego załatwienia sprawy. Zarzucono, że w związku z tym do dnia dzisiejszego, z naruszeniem terminu określonego w art. 35 § 3 i 36 k.p.a., sprawa w przedmiocie zgłoszenia Spółki nie została rozstrzygnięta.