Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. I SA/Sz 937/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka Sędzia WSA Ewa Wojtysiak Protokolant starszy sekretarz sądowy [...] po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 lutego 2020 r. sprawy ze skargi P. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2014-2017 oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 9 października 2019 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze - po rozpatrzeniu sprawy na skutek odwołania wniesionego przez Nadleśnictwo Ś. od decyzji nr [...] Burmistrza D. P. z dnia 17 września 2019 r., w sprawie określenia Skarbowi Państwa P. Ś. wysokości podatku od nieruchomości za rok 2014 na kwotę [...]zł, za rok 2015 na kwotę [...]zł, za rok 2016 na kwotę [...]zł, za rok 2017 na kwotę [...]zł - utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

Przedmiotem opodatkowania w sprawie są grunty leżące pod liniami energetycznymi będącymi własnością przedsiębiorstwa energetycznego, położone w gminie D. P.. Powodem wszczęcia postępowania podatkowego była odmowa przez ww. Nadleśnictwo korekty deklaracji podatkowych za ww. okresy poprzez zastosowanie najwyższej stawki podatku od nieruchomości do tych gruntów. Organ podatkowy ustalił, że grunty są przedmiotem kilku umów służebności przesyłu ustanowionej na rzecz E.-O. SA w G., sporządzonych w formie aktów notarialnych w dniu 24 kwietnia 2012 r. Treść umów służebności przesyłu odnotowana jest również w księgach wieczystych działek gruntu objętych służebnością.

W ocenie organu podatkowego, zgromadzone w postępowaniu dowody wykazały, że w pasie gruntu oddanym spółce E.-O. SA do realizowania na nim celów publicznych w zakresie eksploatacji sieci energetycznej i utrzymywaniu jej we właściwym stanie technicznym, Nadleśnictwo nie może prowadzić gospodarki leśnej w pełnym zakresie, bowiem jest ona ograniczona tylko do niektórych zadań. Organ stwierdził, że pasy gruntu pod liniami energetycznymi służą przede wszystkim działalności przedsiębiorstwa energetycznego w zakresie bezpiecznego i bezawaryjnego przesyłu energii elektrycznej. W związku z tym organ uznał, że jest to grunt zajęty na działalność gospodarczą przedsiębiorstwa energetycznego i mimo klasyfikacji geodezyjnej głównie jako lasy podlega opodatkowaniu stawką podatku od nieruchomości ustaloną dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00