Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. I SA/Ol 733/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski ( sprawozdawca ) asesor WSA Katarzyna Górska Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2020r. sprawy ze skarg H. P., P. P. na decyzje Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]", "[...]" w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007r. od dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodu oddala skargi
Uzasadnienie
Dwiema decyzjami z "[...]" r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej DIAS) uchylił w całości decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego z "[...]" r. nr "[...]", i nr "[...]", ustalające odpowiednio: H. P. oraz P. P. zryczałtowany podatek dochodowy od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów za rok 2007 w kwotach po 342.629 zł. Organ II instancji ustalił omawiany podatek w wysokości po 251.734 zł.
Materialnoprawną podstawę decyzji stanowiły przepisy art. 20 ust.1 i ust. 3 oraz art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej "u.p.d.o.f.".
Pierwotnie dwiema decyzjami z "[.1.]" r. organ odwoławczy utrzymał w mocy ww. decyzje Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej NUS). Na skutek wniesienia skarg przez podatników, Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Olsztynie wyrokiem z 18 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Ol 658/15 uchylił decyzje organu II instancji. Następnie Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 11 lipca 2018 r. sygn. akt II FSK 1803/16 oddalił skargę kasacyjną organu od ww. wyroku WSA w Olsztynie.
Jak wynika z przekazanych akt spraw i uzasadnień rozstrzygnięć poddanych kontroli Sądu, wszczęcie postępowania podatkowego postanowieniami z 23.06.2010 r., było wynikiem ustaleń poczynionych podczas kontroli podatkowej za 2007 r., przeprowadzonej u skarżącej. Organ w jej toku powziął informację o posiadaniu przez skarżącą znacznych zasobów finansowych na rachunku inwestycyjnym (ponad 830 tys. zł) i zaciągnięciu bardzo wysokiego kredytu (ponad 4 mln zł) na zakup akcji w obrocie pierwotnym. Dane te organ zestawił z wykazaną w zeznaniu PIT-36 za ten rok stratą z działalności gospodarczej oraz z zadeklarowanym w zeznaniu PIT-38 dochodem z kapitałów pieniężnych w kwocie niższej niż na ww. rachunku, a także z zeznaniami podatkowymi za wcześniejsze lata, w których podatnicy wykazywali straty z działalności gospodarczej.