Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 lutego 2020 r., sygn. II SA/Ol 1013/19
Ochrona przyrody
Dnia 4 lutego 2020 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lutego 2020 roku sprawy ze skargi Związku A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w E. z dnia ..., nr ... w przedmiocie kary za zniszczenie drzew oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z "[...]" Burmistrz Miasta (organ I instancji) wymierzył Polskiemu Związkowi Działkowców (skarżący) administracyjną karę pieniężną w wysokości 23 tysięcy złotych z tytułu zniszczenia siedmiu drzew o obwodach pni powyżej 50 cm w tym: 4 sosen zwyczajnych, 2 świerków pospolitych i 1 brzozy brodawkowatej polegającego na usunięciu gałęzi tych drzew w wymiarze przekraczającym 50% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa, w celu innym niż określony w art. 87a ust. 2 ustawy o ochronie przyrody ( dalej u.o.p. )
Organ odroczył również termin płatności 70% wysokości wymierzonej kary w kwocie 16 100 zł, określił termin uiszczenia kary w kwocie 6 900 zł, a także umorzył postępowanie, w odniesieniu do zniszczenia 11 innych drzew (świerków).
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zniszczone drzewa znajdują się na terenie nieruchomości położonej w A przy ul. A, na działce nr "[...]", obręb A, stanowiącej własność Gminy Miejskiej A, na której ustanowione jest prawo użytkowania wieczystego na rzecz skarżącego. Podkreślono, że świadkowie potwierdzili, iż prace wykonane zostały w czerwcu 2019 r. Żadna z osób uczestniczących w tych pracach nie działała we własnym imieniu, tylko w imieniu i na rzecz Rodzinnego Ogrodu Działkowego A, realizując podjętą na posiedzeniu zarządu w dniu 11 maja 2019 r. "decyzję o corocznym przycięciu drzew i krzewów w obrębie A".
Podniesiono, że zgromadzony materiał dowodowy w postaci oględzin i zeznań świadków oraz jego analiza dowodzą, że w przypadku czterech drzew gatunku sosna zwyczajna, oznaczonych numerem inwentarzowym od 1 do 4, dwóch gatunku świerk pospolity, oznaczonych numerem inwentarzowym od 5 do 6 i brzozy