Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 19 lutego 2020 r., sygn. II SA/Ke 1116/19

Inspekcja sanitarna; Służba zdrowia

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian, Asesor WSA Agnieszka Banach (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 lutego 2020 r. przy udziale Wiesławy Klimontowicz Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kielce-Zachód w Kielcach delegowanej do Prokuratury Okręgowej w Kielcach sprawy ze skargi Andrzeja K. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia 8 października 2019 r. znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji; II. zasądza od Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach na rzecz Andrzeja K. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 8 października 2019 r. znak: [...] Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 3 lipca 2019 r. znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia u Andrzeja K. choroby zawodowej, tj. obustronnego trwałego odbiorczego ubytku słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonego jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2, i 3 kHz wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1367) zwanego dalej "rozporządzeniem".

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że po przekazaniu w dniu 14 listopada 2017 r. przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie zgłoszenia Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach (dalej też jako: "WOMP w Kielcach") o podejrzeniu u Andrzeja K. wskazanej choroby zawodowej, organ pierwszej instancji szczegółowo ustalił przebieg zatrudnienia skarżącego w okresie od 20 sierpnia 1970 r. do chwili wydania decyzji pierwszoinstancyjnej, wskazując, że u poszczególnym pracodawców na przestrzeniu około 50 lat skarżący pracował głównie jako kierowca samochodu ciężarowego. W okresie zatrudnienia występowały przerwy powodowane urlopem bezpłatnym lub zwolnieniem lekarskim. Ponadto od 1 lutego 1993 r. do 14 grudnia 2006 r. skarżący prowadził działalność gospodarczą, której przedmiotem był przewóz osób samochodem osobowym - taxi osobowa oraz usługi w zakresie prowadzenia pojazdów samochodowych ciężarowych zleceniodawcy. Od 28 października 1971 r. do 16 października 1973 r. odbywał służbę wojskową, a w pozostałych okresach był bezrobotny. Ostatnim do dnia wydania decyzji przez organ pierwszej instancji miejscem zatrudnienia skarżącego była spółka MUTTI POLSKA Sp. z o.o. w Krakowie, gdzie pracował jako kierowca samochodu ciężarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00