Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 26 lutego 2020 r., sygn. I SA/Go 827/19
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędzia WSA Anna Juszczyk- Wiśniewska (spr.) Sędziowie Asesor WSA Zbigniew Kruszewski Protokolant Referent stażysta Monika Pasich po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lutego 2020 r. sprawy ze skargi Z.M. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Skarżący Z.M. (dalej zwany Stroną, Skarżącym, Wnioskodawcą) złożył skargę na Interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej zwany DKIS) z dnia [...] października 2019 r. Zaskarżona interpretacja wydana została z uwagi na wniosek Strony o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku Strona wskazała następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca nabył w 1999 r. w ofercie publicznej udziały, przedsiębiorstwa państwowego, które zostało poddane procesowi prywatyzacji bezpośredniej na podstawie art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Wnioskodawca w 1998 r., w którym został wybrany na inwestora
z zewnątrz prowadził działalność gospodarczą osoby fizycznej, niezależnie jednak od tego w 1999 r. nabył papiery własnościowe na cele prywatne, gdyż stanowiły one lokatę kapitału osoby prywatnej. A zatem nie stanowiły majątku firmy budowlanej prowadzonej przez Wnioskodawcę.
Wnioskodawca wyjaśnił, że papiery wartościowe, których sprzedaż nastąpiła
w 2018 r. nabyte zostały na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, zgodnie
z którym oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania, może nastąpić na rzecz spółki, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki, co najmniej 20% akcji zostało objętych przez osoby niezatrudnione w prywatyzowanym przedsiębiorstwie państwowym. Przy czym oferta nabycia papierów wartościowych w analizowanej sprawie nastąpiła przy wykorzystaniu środków masowego przekazu.