Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 lutego 2020 r., sygn. II SA/Gl 1576/19

Administracyjne postępowanie; Ochrona przyrody

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan, Sędzia WSA Artur Żurawik, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lutego 2020 r. sprawy ze skargi B.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zezwolenia na usunięcie drzewa oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 1 lipca 2019 r. B. K. (strona, wnioskodawczyni, skarżąca) zwróciła się do Prezydenta Miasta P. z wnioskiem o wydanie, w trybie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zezwolenia na usunięcia drzewa - świerk srebrzysty, wskazując na zagrożenie spowodowane uschnięciem drzewa.

W piśmie z dnia 27 czerwca 2019 r. wyjaśniła, że zgodnie z art. 83 ust. 3 cytowanej ustawy zgoda właściciela nieruchomości nie jest wymagana, w przypadku wniosku złożonego przez posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, a taka sytuacja ma miejsce w niniejszej sprawie, gdyż właścicielem nieruchomości jest ojciec strony, który figuruje w księdze wieczystej, a postępowanie spadkowe nie zostało do tej pory przeprowadzone.

Postanowieniem z dnia [...] r. Prezydent Miasta P., działając na podstawie art. 61a § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego w nawiązaniu do art. 83f ust. 1 pkt 3a i ust. 4 i ust. 5 ustawy o ochronie przyrody, po rozpatrzeniu wniosku strony, odmówił wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na usunięcia jednego drzewa rosnącego na terenie działki o nr geodezyjnym 1 przy ulicy [...] w P.

W uzasadnieniu organ odwołał się do treści art. 83f ust. 4, ust. 1 pkt 3a cytowanej ustawy podnosząc, że właściciel - współwłaściciele nieruchomości obowiązani są dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Wyjaśnił, że osoba fizyczna będąca właścicielem działki, zamierzająca usunąć drzewo na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej występuje do organu ze zgłoszeniem zamiaru usunięcia drzewa. O wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa występuje właściciel działki w przypadku, kiedy wycinka drzewa związana jest z prowadzeniem działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00