Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. VII SA/Wa 1553/19

Administracyjne postępowanie; Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Mirosława Kowalska, , Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły, Sędzia WSA Artur Kuś (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi A. M. (1.) i A. M. (2.) na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] kwietnia 2019 r. znak [...] w przedmiocie odmowy zezwolenia na lokalizację zjazdu indywidualnego oddala skargę

Uzasadnienie

1. Decyzją z [...] stycznia 2019 r. (znak [...]) Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (dalej: "organ", "GDDKiA"), działając na podstawie art. 29 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U z 2019 poz. 1495, dalej: "u.d.p.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2019 poz. 2196, dalej: "k.p.a."), po rozpatrzeniu wniosku z [...] października 2018 r., złożonego przez A. M. w sprawie wydania zezwolenia na lokalizację zjazdu indywidualnego z drogi krajowej nr [...], do działki nr ewid. [...] w m. L., gm. K. (dalej również: "nieruchomość"), nie udzielił zezwolenia na lokalizację zjazdu indywidualnego z drogi krajowej Nr [...] (dalej również: "DK[...]), do działki nr. ewid. [...] w m. L., gm. K.

Organ przedstawił stan faktyczny i prawny sprawy. A. M. wystąpił do Oddziału GDDKiA w Ł., o wydanie zezwolenia na lokalizację zjazdu indywidualnego z drogi krajowej Nr [...], do ww. działki, dla obsługi planowanego budynku mieszkalnego. Zarządca drogi w ramach postępowania wyjaśniającego uzyskał od Urzędu Gminy K. dokumenty dotyczące przeprowadzonego podziału geodezyjnego oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy K.

GDDKiA przytoczył art. 29 ust. 1 i ust. 4 u.d.p. określający procedurę budowy lub przebudowy zjazdu. Poinformował, że droga krajowa nr [...] jest drogą klasy G (główną). W związku z § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarski Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1643, dalej: "rozporządzenie"), podlega szeregowi ograniczeń odnośnie do planowanych lokalizacji zjazdów bezpośrednich z drogi. Organ przytoczył orzecznictwo sądów administracyjnych, wskazując, że gdyby wszyscy właściciele bądź użytkownicy nieruchomości położonych przy drodze posiadali nieograniczoną możliwość budowy z niej zjazdów, to droga ta utraciłaby swój charakter, gdyż nie spełniałaby celów dla niej przewidzianych. Podkreślono, że wniosek dotyczy skomunikowania działki nr ewid. [...], wydzielonej w ramach podziału geodezyjnego z działki nr ewid. [...], która była zlokalizowana w sąsiedztwie drogi krajowej i drogi powiatowej. Wskazano również, że obowiązujący wówczas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy K., zatwierdzony uchwałą Radą Gminy K. w dniu [...] kwietnia 2004r. (uchwała nr [...]r, Dz.U. Województwa [...] nr [...] z dnia [...] września 2004 r. poz. 2196, dalej: "m.p.z.p."), implementował przytoczony przepis rozporządzenia stanowiąc, że podział działek przyległych do dróg krajowych, nie może spowodować zwiększenie ilości zjazdów na te drogi. Plan określił także zakaz bezpośrednich zjazdów z drogi krajowej dla nowych terenów. GDDKiA uznał, że w analizowanej sprawie podział geodezyjny został przeprowadzony niezgodnie z obowiązującym m.p.z.p., bez przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z zarządcą drogi w zakresie wskazanego przez geodetę miejsca lokalizacji zjazdu. Podkreślono, że niezależnie od przyczyn ówczesnej sytuacji, wnioskowany przez A. M. sposób skomunikowania działki poprzez lokalizację nowego zjazdu z drogi krajowej do działki [...], jest niezgodny z ustaleniami m.p.z.p., który stanowi prawo miejscowe. Przytaczając orzecznictwo sądowe, organ wskazał, że obowiązek uwzględnienia postanowień m.p.z.p. przez zarządcę drogi krajowej jest obligatoryjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00