Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 8 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Sz 633/19

Celne prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Sokołowska Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka Sędzia WSA Joanna Wojciechowska (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy [...] po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi O. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. Agencja Celna [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca jako przedstawiciel bezpośredni O. S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej "spółka", dokonała zgłoszenia celnego [...] z dnia [...] r. do procedury dopuszczenia do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem do składu akcyzowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy oleju opałowego o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1% masy przeznaczonego do celów żeglugowych (z wyłączeniem rejsów rekreacyjnych) barwionego Solvent Blue 35 i oznaczonego Solvent Yellow 124, w ilości 929,332 ton VAC, dla którego zadeklarowany został kod Taric 2710 19 62 00 obejmujący oleje opałowe (inne niż do przeprowadzania procesów specyficznych lub przemian chemicznych) o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1% masy, inny niż zawierający biodiesel i inny niż oleje odpadowe. Obliczoną w zgłoszeniu kwotę cła w wysokości [...] zł wynikającą z zastosowania stawki celnej 3,5%, spółka wpłaciła w przewidzianym prawem terminie.

Pismem z dnia [...] r. na podstawie art. 118 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10 października 2013 r. ze zm.), dalej "u.k.c.", spółka wniosła o zwrot części zapłaconego cła, tj. w kwocie [...]zł, gdyż jak wyjaśniła, po załadunku towaru na statek, na podstawie otrzymanego atestu jakościowego stwierdzono, że towar nie odpowiada warunkom kontraktu w zakresie parametrów destylacji, co skutkowało zaklasyfikowaniem go jako olej opałowy a nie napędowy. Towar został przyjęty do składu podatkowego należącego do strony jednakże z zamiarem zwrotu i w odniesieniu do części towaru w ilości 888,281 ton w próżni (odpowiadających 887,295 tonom w powietrzu) zrealizowano ten zamiar, tzn. towar został załadowany na barki i zabunkrowany na statki morskie, a następnie wyprowadzony poza terytorium Unii Europejskiej w procedurze wywozu zgodnie z załączonymi do wniosku potwierdzeniami wywozu oraz specyfikacją wyprowadzeń. Do wniosku spółka załączyła również kopię kontraktu zawartego z U. S. nr [...] w dniu [...] r. wraz z tłumaczeniem na język polski oraz kopię certyfikatu analizy, sporządzonego przez firmę rzeczoznawczą S. S. z badania próbek oleju pobranych ze zbiorników nabrzeżnych w K. w dniu [...] r. oraz kopię atestu jakościowego, sporządzonego przez P. I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialności w S. na podstawie ww. atestu S. S.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00