Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. I SA/Rz 875/19
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.NSA Jacek Surmacz /spr./, Sędzia WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Protokolant ref. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Gminy i Miasta R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] października 2019 r. nr 0112-[.].2.[...] i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej Gminy i Miasta R. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną indywidualną interpretacją przepisów prawa podatkowego z dnia [...] października 2019r. nr [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za nieprawidłowe stanowisko Gminy i Miasta R. ( dalej: Wnioskodawca, Skarżąca bądź Gmina) w przedmiocie prawa do odliczenia w pełnym zakresie podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na budowę Budynku.
We wniosku o wydanie interpretacji Gmina podała, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a w roku 2018 realizowała inwestycję polegającą na budowie budynku socjalno-administracyjnego usytuowanego na przebudowanym placu targowym, który służy do obsługi targowiska od strony administracyjnej. Podkreśliła, że na terenie przedmiotowego budynku przygotowywane są dokumenty związane z obsługą sprzedaży usług na targowisku — umowy z podmiotami handlującymi oraz faktury. W budynku znajdują się liczniki, które wykazują zużycie mediów w budynku oraz na placu targowym - podzielenie wykazanego zużycia energii elektrycznej na zużycie w budynku i na placu targowym jest niemożliwe. Wspólne dla budynku oraz placu targowego są także koszty wywozu odpadów komunalnych czy sprzątania. W budynku usytuowana jest łazienka dla osób korzystających z targowiska.